Zimne dreszcze najczęściej pojawiają się podczas infekcji, która przebiega z gorączką. Jednak nie jest to jedyna możliwa przyczyna. Jest to objaw bardzo nieprzyjemny. Dlatego wiele osób poszukuje sposobów na zimne dreszcze. Jak sobie z nimi radzić?
Zimne dreszcze jest określeniem na drżenie mięśni szkieletowych, któremu towarzyszy uczucie zimna. Drżenie jest wywołane skurczami małych grup mięśniowych. Są one mimowolne i nieskoordynowane. Pojawiają się w wyniku pobudzenia ośrodków termoregulacji, które znajdują się w podwzgórzu (część mózgu). Ich celem jest wspomaganie organizmu w przywróceniu prawidłowej temperatury ciała [1].
Zimne dreszcze – przyczyny
Zimne dreszcze mogą mieć różne przyczyny. Nie zawsze muszą świadczyć o procesach chorobowych. Niemniej jednak konieczna jest obserwacja organizmu pod kątem występowania niepokojących objawów.
Dreszcze, które nie są objawem choroby, mogą pojawić się, gdy jest nam zimno. Organizm stara się przywrócić komfort termiczny na różne sposoby. Dzięki drżeniu mięśni szkieletowych i ich zwiększonej kurczliwości możliwe jest wytworzenie ciepła. Dzieje się to w bardzo krótkim czasie. W zwiększaniu ciepłoty ciała pomagają także skurcz naczyń krwionośnych oraz przyspieszenie metabolizmu [1].
Bardzo często zimne dreszcze towarzyszą gorączce. Pojawiają się, ponieważ organizm stara się dopasować do nowego stanu, w którym się znalazł.[1]. Podwyższoną temperaturę ciała najczęściej obserwuje się w przebiegu infekcji wirusowych lub bakteryjnych górnych dróg oddechowych. Mowa przede wszystkim o przeziębieniu, grypie [2], ale też zapaleniu płuc lub zapaleniu zatok [3]. W takiej sytuacji zimnym dreszczom towarzyszą też inne objawy:
- kaszel,
- zmęczenie i osłabienie,
- katar i zatkany nos,
- ból gardła,
- bóle mięśni i stawów [2].
Niekiedy uczucie zimna i dreszcze dopiero zwiastują chorobę, a więc pojawiają się przed innymi objawami chorobowymi.
Zimne dreszcze i gorączka mogą świadczyć też o ropnym zapaleniu ucha środkowego. Wskazują na nie dodatkowe objawy, takie jak: ból głowy, ból ucha (zwłaszcza w pozycji leżącej), szumy uszne, biegunka i wymioty, złe samopoczucie. Choroba ta bardzo często występuje u dzieci – zwłaszcza przed ukończeniem 2. roku życia [4].
Zimne dreszcze i gorączka pojawiają się także w przebiegu innych infekcji. Mowa m.in. o ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek. Jest to zakaźna choroba układu moczowego, spowodowana przez zakażenie bakterią Escherichia coli. Objawy, które mogą o niej świadczyć to: nudności i wymioty, ból w lędźwiach, osłabienie, ból podczas oddawania moczu, parcie na pęcherz [5].
Co robić, gdy pojawią się zimne dreszcze?
Gdy pojawią się zimne dreszcze, którym towarzyszą inne objawy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Specjalista wykona niezbędne badania, a niekiedy skieruje na testy laboratoryjne krwi. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie przyczyny problemu. Jest to konieczne, aby wdrożyć odpowiednie leczenie oraz wiedzieć, jak radzić sobie z zimnymi dreszczami.
Zimne dreszcze – jak sobie z tym radzić?
Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co robić gdy pojawią się zimne dreszcze. Jak sobie z tym radzić? Wiele zależy od tego, jaka jest przyczyna problemu. Jeżeli drżenie mięśni jest spowodowane wychłodzeniem organizmu, należy założyć na siebie dodatkową odzież lub przykryć się kocem. Jeśli jesteśmy na zewnątrz, warto wrócić do domu i wypici gorący napój lub zjeść ciepły posiłek.
Jak radzić sobie z zimnymi dreszczami, gdy przebiegają one z gorączką? Zalecana jest przede wszystkim wizyta u lekarza. Można również sięgnąć po lek przeciwgorączkowy, np. paracetamol. Należy zadbać także o odpowiednie nawodnienie organizmu i dostosowanie otoczenia tak, aby czuć się w nim komfortowo [1]. Wskazany jest odpoczynek w pozycji leżącej. Aby zmniejszyć uczucie zimna, można przykryć się dodatkowym kocem. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz przyjmowanie przepisanych przez niego leków.
Źródła:
- R. Avner, Ostra gorączka, Pediatria po Dyplomie, 2009, t. 13, nr 5, s. 35–46.
- Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Zapobieganie, rozpoznawanie i leczenie grypy, 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków.
- Wachnicka-Bąk, A. Lipińska-Opałka, A. Będzichowska, B. Kalicki, A. Jung, Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2014, nr 10, s. 25–31.
- Kuczkowski, Aktualne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego, Forum Medycyny Rodzinnej 2011, tom 5, nr 3, 287–294.
- Tkaczyk, Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek [w:] M. Tkaczyk, Stany nagłe. Pediatria, Medical Tribune Polska, Warszawa 2015, s. 493–500.