Ból mięśni przy grypie, przeziębieniu? Przyczyny, Leczenie - Febirsan

Bóle mięśni i stawów

Bóle mięśni i stawów mogą pojawiać się zarówno podczas przeziębienia, jak i grypy. Różni ich jednak intensywność oraz czas trwania. Prawidłowe zidentyfikowanie specyfiki bólu mięśniowo-stawowego ułatwia zdiagnozowanie choroby.

 

Ból mięśni i stawów zwykle pojawia się w towarzystwie innych dolegliwości, takich jak ból głowy, kaszel, katar. Przywykliśmy utożsamiać go z grypą, jednak może ujawniać się również podczas przeziębienia. Obserwacja specyfiki bólu pozwala prawidłowo zidentyfikować typ choroby, co jednocześnie umożliwia dobranie odpowiednich metod łagodzenia dolegliwości.

Bóle mięśni i stawów podczas grypy

Ból mięśni i stawów, to jeden z podstawowych symptomów grypy. Przybiera formę charakterystycznego osłabiania, które często określane jest przez pacjentów jako „ból całego ciała” lub „łamanie w kościach”. Dolegliwość jest na tyle silna, że niekiedy uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Pojawia się dość nagle i trwa praktycznie przez cały okres choroby.

Przyczyną ból mięśni i stawów podczas grypy jest zakażenie wirusowe. Szczególnie mocno objawia się w tych częściach ciała, które kiedyś uległy jakimś urazom. Ma ona bardzo ostry przebieg i przyczynia się do osłabienia całego organizmu. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza.

Ból mięśni i stawów podczas przeziębienia

Bóle mięśniowo-stawowe podczas przeziębienia są znacznie mniej intensywne niż w przypadku grypy. Zwykle nie obejmują całego ciała, ograniczają się do konkretnych partii mięśni lub stawów, i mijają szybciej niż samo przeziębienie. Zanim pojawią się dolegliwości mięśniowe, ujawniają się inne symptomy, takie jak podwyższona temperatura, katar, ból głowy. Osłabienie mięśni zaczyna doskwierać dopiero po ok. 2-3 dniach choroby i trawa przy niewielkim nasileniu maksymalnie do 3-4 dni. Przechodzi samoistnie wraz z zanikiem przeziębienia.

Jak złagodzić ból mięśni i stawów?

Nie ma sposobu na całkowite pozbycie się tylko bólu mięśni i stawów podczas przeziębienia czy grypy. Jest to sygnał, że infekcja objęła cały organizm i konieczne jest podjęcie stosownych działań w celu wyeliminowania wszystkich objawów choroby. Należy wygrzewać się, jak najwięcej odpoczywać i nie przeciążać dodatkowo ciała.

Prawidłowe zdiagnozowanie choroby pozwala na podjęcie stosownego leczenia, które złagodzi wszystkie dolegliwości, w tym bóle mięśniowo-stawowe. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy obserwowali nasz organizm i trafnie rozpoznali specyficzne symptomy, co pozwoli na stwierdzenie, czy borykamy się z przeziębieniem, czy też „dopadła” nas grypa.