Ból głowy to jeden z objawów grypy i przeziębienia. Pojawia się niemal zawsze, gdy organizm zostaje zainfekowany przez wirusy. Występuje z różnym nasileniem i zwykle towarzyszą mu inne symptomy, charakterystyczne dla danej dolegliwości.
Ból głowy przy przeziębieniu czy grypie to zupełnie inny rodzaj bólu niż np. migrena. Co istotne, o ile w przypadku grypy pojawia się niemal zawsze i jest bardzo intensywny, o tyle podczas przeziębienia może być stosunkowo delikatny i ustępuje wraz z innymi objawami.
Ból głowy podczas grypy
Ból głowy podczas grypy występuje wraz z innymi charakterystycznymi symptomami, takimi jak gorączka, wyczerpanie, ból mięśni i stawów, suchy i uciążliwy kaszel. Najczęściej jest bardzo silny, pojawia się nagle i obejmuje całą głowę. Może towarzyszyć mu ból gałek ocznych i tzw. światłowstręt. Niekiedy prowadzi do znacznego obniżenia sprawności psychoruchowej, nadmiernej senności oraz ogólnego wyczerpania organizmu.
Ból głowy podczas przeziębienia
Przy przeziębieniu ból głowy jest zwykle mniej intensywny niż podczas grypy, chociaż w tym przypadku bardzo wiele zależy od indywidualnych skłonności pacjenta oraz przebiegu samej choroby. Zwykle towarzyszą mu m.in. katar, zatkany nos, kichanie, kaszel, chrypka, ból gardła.
Dla przeziębienia typowy jest nieco słabszy ból głowy, najczęściej zlokalizowany w jednym miejscu. Nie musi pojawiać się od razu, niekiedy głowa zaczyna boleć dopiero w kolejnych dniach trwania choroby. Ból powinien ustąpić po zastosowaniu odpowiednich środków zaradczych, mających na celu złagodzenie i wyeliminowanie przeziębienia.
Jak radzić sobie z bólem głowy podczas choroby?
Ponieważ ból głowy pojawia się w wyniku choroby — grypy lub przeziębienia — konieczne jest przede wszystkim zwalczanie konkretnej choroby. Bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie, czy organizm został zainfekowany przez wirus grypy, czy też inne wirusy (np. rinowirusy), charakterystyczne dla przeziębienia.
Można jednak próbować nieco uśmierzyć ból np. poprzez wykonywanie letnich okładów na czoło i szyję. Pomocny może być również delikatny masaż skroni. Bardzo ważny dla przebiegu całej choroby jest również odpoczynek, a także prawidłowe nawadnianie organizmu.
Jeśli jednak ból nie ustępuje pomimo złagodzenia innych symptomów, należy udać się po poradę do specjalisty. Utrzymująca się przez dłuższy czas dolegliwość może być sygnałem, że choroba nie została do końca wyleczona, lub też doszło do powikłań, np. zapalenia zatok.