Paracetamol - Febrisan

Paracetamol

Paracetamol to jedna z najpopularniejszych substancji stosowanych w leczeniu przeziębienia i grypy, a także różnego rodzaju bólów.


Właściwości paracetamolu

Paracetamol jest skutecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym dostępnym bez recepty. Jego działanie polega na podwyższeniu progu bólowego poprzez zmniejszenie wrażliwości na działanie kininy i serotoniny. Wykazuje również właściwości przeciwgorączkowe poprzez zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu. Jednorazowa dawka obniża gorączkę na około 6-8 godzin, a efekt przeciwbólowy utrzymuje się przez 4-6 godzin.


Paracetamol – na co skuteczny?

Paracetamol jest substancją pomagającą w leczeniu przeziębienia i grypy, a także wykorzystywaną jako środek przeciwbólowy w przypadku bólów głowy, bólów zębów, bólów miesiączkowych, reumatycznych, kostnych. W odróżnieniu od niesteroidowych leków przeciwzapalnych, paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, gdyż nie hamuje w tkankach obwodowych syntezy prostaglandyn. Jednocześnie jest pozbawiony skutków ubocznych typowych dla NLPZ tj. zaburzeń ze strony układu pokarmowego i nerwowego.


Paracetamol bezpieczny, ale…

Paracetamol zaliczany jest do substancji bezpiecznych, o czym może świadczyć fakt, iż może być stosowany u dzieci i kobiet w ciąży. Nie wywołuje problemów żołądkowych (bóle brzucha, wrzody, krwawienia z przewodu pokarmowego), ani nie wpływa na krzepliwość krwi jak aspiryna. W przypadku stosowania terapeutycznych dawek, zgodnie z zaleceniami producenta, nie ma ryzyka przedawkowania. Należy jednak wiedzieć, że wchodzi w skład wielu leków o różnych nazwach, co umożliwia nieświadome przedawkowanie leku, mogące doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby.