Choroby o objawach podobnych do grypy

Choroby o objawach podobnych do grypy

Grypa to stosunkowo powszechna choroba, na którą jesteśmy narażeni przede wszystkim późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Rozpoznawana jest na podstawie kilku charakterystycznych objawów. Niestety pod grypowymi symptomami mogą skrywać się inne, bardzo poważne choroby. Jak je rozpoznać i uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych?

Objawy takie jak wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy i mięśni, złe samopoczucie zwykle identyfikowane są z grypą. Jeśli jednak po zastosowaniu terapii typowej dla grypy dolegliwości nie mijają lub też pojawiają się inne symptomy, koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

To bardzo ważne, by w porę zareagować, ponieważ takie same objawy jak przy grypie występują również przy innych poważnych schorzeniach. Mogą różnić się jedynie nasileniem lub symptomami towarzyszącymi.

 

Objawy typowe dla grypy

Typowe objawy, które wskazują, iż mamy do czynienia z grypą to:

  • wysoka gorączka do ponad 39°C
  • dreszcze
  • osłabienie organizmu i tzw. łamanie w kościach
  • silny ból głowy najczęściej okolicy czołowej i zagałkowej
  • ból mięśni i stawów
  • złe samopoczucie, rozbicie, zmęczenie
  • męczący, suchy kaszel
  • brak apetytu
  • uczucie wyczerpania, niekiedy nawet omdlenia
  • krótki oddech, przyspieszone tętno
  • rzadziej, w późniejszym okresie choroby, mogą pojawić się katar i ból gardła

Objawy grypy zwykle ujawniają się nagle z dość dużym nasileniem. Rano może pojawić się ból mięśni i stawów, później dołączają dreszcze (charakterystyczny objaw grypy, odróżniający ją od przeziębienia), a pod koniec dnia wysoka gorączka. Gorączka, jeden z podstawowych objawów grypy, najczęściej rośnie bardzo gwałtownie.

Objawy w znacznym nasileniu utrzymują się przez ok. 4-5 dni. Oprócz wymienionych symptomów może pojawić się również ból oczodołów i światłowstręt. Przez ten czas należy odpoczywać w łóżku, dużo pić, przyjmować środki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Po ok. 5 dniach objawy powinny ustępować. W pierwszej kolejności spada gorączka i przechodzi ból głowy. Następnie łagodnieją pozostałe dolegliwości. Nie należy jednak od razu wracać do codziennych obowiązków. Zaleca się odpoczynek w domu aż do zażegnania wszystkich symptomów, najlepiej tydzień, a nawet 9 dni. Niewyleczona grypa może szybko powrócić lub przyczynić się do wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych.

 

Jakie są przyczyny grypy?

Grypa to choroba przenoszona drogą kropelkową. Ryzyko zakażenia w okresie największej zachorowalności jest bardzo wysokie, szczególnie jeśli przebywamy w miejscach zatłoczonych (rośnie ryzyko spotkania osoby potencjalnie chorej). Występuje sezonowo, głównie od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Grypę wywołują wirusy z rodziny ortomyksowirusów. Wyróżniamy trzy rodzaje wirusa grypy: A, B, C. Najcięższe objawy wywołują podtypy A i B wirusa grypy. Wirus typu A jest bardzo niebezpieczny i może występować zarówno u ludzi, jak i u zwierząt (odpowiada m.in. za ptasią grypę). Wirus typu B również jest groźny, ale występuje wyłącznie u ludzi i przebieg choroby jest lżejszy niż w przypadku grypy typu A. Najczęściej dotyka dzieci i młodzież. Podtyp C powoduje infekcje o stosunkowo lekkim przebiegu i jest najmniej groźny, ale występuje najczęściej.

 

Poważne choroby, których objawy są podobne do grypy

  • Borelioza
    Charakteryzuje się objawami podobnymi do grypy. Szczególnym symptomem, który pozwala choremu zorientować się, że ma do czynienia z boreliozą, jest rumień o nieregularnych kształtach ujawniający się wokół miejsca ukąszenia. Choroba leczona jest antybiotykami. Nieleczona — może zaatakować stawy i układ nerwowy.
  • Kleszczowe zapalenie mózgu
    Obok boreliozy jest to druga poważna choroba przenoszona przez kleszcze, której symptomy są zbliżone do grypy. Pierwsze objawy pojawiają się po 1-2 tygodniach od ukąszenia. Najczęściej same ustępują bez podjęcia leczenia. Niestety po kilku dniach choroba wchodzi w drugą fazę rozwoju. Wówczas pojawiają się bóle głowy, nudności, wymioty, wysoka gorączka, sztywność karku. Są to dolegliwości typowe dla zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Przed kleszczowym zapaleniem mózgu można się chronić, przyjmując szczepionkę.
  • Mononukleoza
    Symptomy podobne do grypy utrzymują się przez 1-2 tygodnie. Następnie pojawia się ból gardła, problemy z przełykaniem, powiększone migdałki pokryte charakterystycznym wysiękiem (jak przy anginie), wybroczyny na podniebieniu, powiększone węzły chłonne. Niezbędne jest podjęcie stosownego leczenia, polegającego na przyjmowaniu leków przeciwwirusowych i łagodzących objawy. Mononukleoza to mało zakaźna choroba.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
    Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunizacyjna (tzw. choroba z autoagresji). Pierwsze jej objawy zwykle są bagatelizowane, ponieważ do złudzenia przypominają przeziębienie lub grypę. W ten sposób dochodzi do rozwoju choroby, a do grypowych dolegliwości dołączają ból i obrzęk stawów, ich poranna sztywność, tkliwość podczas uciskania, ograniczenie ruchomości i deformacje. Nad stawami pojawiają się charakterystyczny guzki reumatoidalne. Niestety choroba jest nieuleczalna, można jedynie spowolnić jej postęp, przyjmując właściwie dobrane leki.
  • Wirusowe zapalenie wątroby
    Wirusowym zapaleniem wątroby można zarazić się drogą pokarmową, płciową lub przez krew. Czas inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. To właśnie wówczas pojawiają się symptomy do złudzenia przypominające grypę. O tym, że mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem wątroby, a nie z grypą, chorzy mogą zorientować się po odbarwionym stolcu i ciemnym odcieniu moczu. W niektórych przypadkach u zakażonych dochodzi do zażółcenia skóry i białek oczu. Jeśli organizm człowieka nie będzie w stanie zwalczyć wirusa, może dojść do przewlekłego zapalenia wątroby.
  • Zakażenie rotawirusami
    Zakażenie rotawirusami, chociaż bardzo często określane jako grypa żołądkowa, tak naprawdę nie ma nic wspólnego z grypą. Niestety może być z nią początkowo identyfikowane, ponieważ nagle pojawia się wysoka gorączka i znaczne osłabienie organizmu. Charakterystycznymi symptomami, które powinny wzbudzić naszą podejrzliwość, są: biegunka, wymioty, ból brzucha. Organizm może samodzielnie poradzić sobie z wirusem po ok. 1-2 dniach pod warunkiem, że pacjent będzie dużo pił, przyjmował probiotyki i stosował lekkostrawną dietę.
  • Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych
    Zewnątrzpochodne alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych funkcjonuje pod potocznymi nazwami płuco farmera i płuco użytkownika sauny. Choroba rozwija się w wyniku częstego kontaktu z pyłami organicznymi, takimi jak grzyby, bakterie, białka pochodzenia zwierzęcego. Objawy są podobne do symptomów grypy — pojawia się gorączka z dreszczami, kaszel, ból głowy i mięśni, duszności. Dolegliwości ustępują po ok. 2-3 dniach. Leczenie, prowadzone pod okiem specjalisty, musi być dobrane adekwatnie do czynników wywołujących reakcję alergiczną.

Zobacz inne powiązane artykuły:

Przewianie szyi, paracetamol czy ibuprofen, zębopochodne zapalenie zatok szczękowych, zatokowy ból głowy, okłady na gorączke, ból głowy przy kaszlu, objawy przewiania, dreszcze bez gorączki, domowe sposoby na gorączkę