Febrisan

Choroby o objawach podobnych do grypy

Grypa to stosunkowo powszechna choroba, na którą jesteśmy narażeni przede wszystkim późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Rozpoznawana jest na podstawie kilku charakterystycznych objawów. Niestety pod grypowymi symptomami mogą skrywać się inne, bardzo poważne choroby. Jak je rozpoznać i uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych?

Objawy takie jak wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy i mięśni, złe samopoczucie zwykle identyfikowane są z grypą. Jeśli jednak po zastosowaniu terapii typowej dla grypy dolegliwości nie mijają lub też pojawiają się inne symptomy, koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

To bardzo ważne, by w porę zareagować, ponieważ takie same objawy jak przy grypie występują również przy innych poważnych schorzeniach. Mogą różnić się jedynie nasileniem lub symptomami towarzyszącymi.

 

Objawy typowe dla grypy

Typowe objawy, które wskazują, iż mamy do czynienia z grypą to:

Objawy grypy zwykle ujawniają się nagle z dość dużym nasileniem. Rano może pojawić się ból mięśni i stawów, później dołączają dreszcze (charakterystyczny objaw grypy, odróżniający ją od przeziębienia), a pod koniec dnia wysoka gorączka. Gorączka, jeden z podstawowych objawów grypy, najczęściej rośnie bardzo gwałtownie.

Objawy w znacznym nasileniu utrzymują się przez ok. 4-5 dni. Oprócz wymienionych symptomów może pojawić się również ból oczodołów i światłowstręt. Przez ten czas należy odpoczywać w łóżku, dużo pić, przyjmować środki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Po ok. 5 dniach objawy powinny ustępować. W pierwszej kolejności spada gorączka i przechodzi ból głowy. Następnie łagodnieją pozostałe dolegliwości. Nie należy jednak od razu wracać do codziennych obowiązków. Zaleca się odpoczynek w domu aż do zażegnania wszystkich symptomów, najlepiej tydzień, a nawet 9 dni. Niewyleczona grypa może szybko powrócić lub przyczynić się do wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych.

 

Jakie są przyczyny grypy?

Grypa to choroba przenoszona drogą kropelkową. Ryzyko zakażenia w okresie największej zachorowalności jest bardzo wysokie, szczególnie jeśli przebywamy w miejscach zatłoczonych (rośnie ryzyko spotkania osoby potencjalnie chorej). Występuje sezonowo, głównie od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Grypę wywołują wirusy z rodziny ortomyksowirusów. Wyróżniamy trzy rodzaje wirusa grypy: A, B, C. Najcięższe objawy wywołują podtypy A i B wirusa grypy. Wirus typu A jest bardzo niebezpieczny i może występować zarówno u ludzi, jak i u zwierząt (odpowiada m.in. za ptasią grypę). Wirus typu B również jest groźny, ale występuje wyłącznie u ludzi i przebieg choroby jest lżejszy niż w przypadku grypy typu A. Najczęściej dotyka dzieci i młodzież. Podtyp C powoduje infekcje o stosunkowo lekkim przebiegu i jest najmniej groźny, ale występuje najczęściej.

 

Poważne choroby, których objawy są podobne do grypy

Zobacz inne powiązane artykuły:

Przewianie szyi, paracetamol czy ibuprofen, zębopochodne zapalenie zatok szczękowych, zatokowy ból głowy, okłady na gorączke, ból głowy przy kaszlu, objawy przewiania, dreszcze bez gorączki, domowe sposoby na gorączkę

Exit mobile version