Jak w zimie radzić sobie
z objawami grypy i przeziębienia?

Wybierz to, co najbardziej Ci odpowiada
i dowiedz się więcej.

Febrisan®

Febrisan® to lek złożony z 3 aktywnych składników.
Odpowiednio dobrana kombinacja paracetamolu, fenylefryny oraz witaminy C skutecznie zwalcza objawy przeziębienia i grypy.

Paracetamol zwalcza:

gorączkę,  ból głowy,  ból gardła,  bóle mięśni,  dreszcze.

Fenylefryna zmniejszając obrzęk błon śluzowych
nosa likwiduje katar, udrożnia zatkany nos.

Witamina C wzmacnia organizm
z w walce z infekcją.

Wsyp Febrisan® do ciepłej lub gorącej wody i poczuj, jak przyjemnie rozgrzewa - wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebujesz.

Febrisan® nie zawiera substancji wywołujących senność czy też zaburzających koncentrację, może być zatem stosowany przez kierowców.

Febrisan® 1 saszetka (5 g proszku musującego) zawiera: Paracetamol (Paracetamolum) 750 mg, Kwas askorbowy (Acidum ascorbicum) 60 mg, Fenylefryny chlorowodorek (Phenylephrini hydrochloridum) 10 mg. Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia i grypy takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok oraz obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nadciśnienie tętnicze, tętniaki, nadczynność tarczycy, choroby serca. Ciężka niewydolność nerek, niewydolność wątroby. Cukrzyca. Wrodzony niedobór enzymu: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Leczenie inhibitorami MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu, β-adrenolitykami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, Jaskra z wąskim kątem przesączania. Ciąża i okres karmienia piersią. Fenyloketonuria. Choroba alkoholowa. Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o. o.

Febrisan® TABS

Febrisan® to nowoczesny preparat na objawy przeziębienia i grypy, w wygodnych do połknięcia tabletkach.

Zawiera paracetamol, który zwalcza:

gorączkę,  ból głowy,  ból gardła,  bóle mięśni,  dreszcze.

Kofeina ma za zadanie wzmacniać przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Fenylefryna zmniejszając obrzęk błon śluzowych nosa likwiduje katar, udrożnia zatkany nos.

Febrisan® TABS nie obniża
koncentracji i nie powoduje
senności. Nie ma przeciwwskazań
do prowadzenia samochodu
podczas kuracji.

Febrisan® TABS 1 tabletka zawiera: Paracetamol (Paracetamolum) 500 mg, Kofeina (Coffeinum) 25 mg, Fenylefryny chlorowodorek (Phenylephrini hydrochloridum) 5 mg. Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia i grypy takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok oraz obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nadciśnienie tętnicze, tętniaki, nadczynność tarczycy, choroby serca. Ciężka niewydolność nerek, niewydolność wątroby. Cukrzyca. Wrodzony niedobór enzymu: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Leczenie inhibitorami MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu, β-adrenolitykami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, zydowudyną. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Ciąża i okres karmienia piersią. Fenyloketonuria. Choroba alkoholowa. Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o.o.

Jak rozpoznać czy to przeziębienie czy też grypa?

Grypa i przeziębienie najczęściej dopadają nas w okresie jesienno – zimowym. Wtedy jesteśmy najbardziej podatni na infekcje wirusowe.
W każdym przypadku rozpoczyna się to od zarażenia wirusem. Jednak nie każdy wirus to wirus grypy i nie każda infekcja to grypa.

Jest kilka cech, które są bardziej charakterystyczne dla grypy niż dla przeziębienia. Grypa atakuje gwałtownie, a jej przebieg jest uciążliwy dla chorego. Najczęściej wieczorem kładziemy się spać zdrowi, a rano, po przebudzeniu, okazuje się, że nie mamy siły wstać z łóżka. Wysoka gorączka (ponad 38 stopni C) częściej towarzyszy grypie. Do tego ogólne złe samopoczucie, „rozbicie” i dreszcze oraz i bóle mięśniowo–stawowe. Tak najczęściej przebiega grypa.

Przeziębienie, w przeciwieństwie do grypy, rozwija się powoli, a objawy ustępują po około 10 dniach. Przebieg choroby jest względnie łagodny, a kumulacja dokuczliwych symptomów występuje około 3 dnia. Samopoczucie chorego w przypadku przeziębienia jest o wiele lepsze, jednak męczą go uciążliwe objawy, takie jak katar, zatkany nos, kaszel i bóle gardła. Zapadalność na przeziębienie jest w znacznym stopniu związana z warunkami pogodowymi. Choroba rzadko skutkuje powikłaniami.

Grypa
Przeziębienie
gwałtowny początek
i częściej ciężki przebieg
prawie zawsze wysoka temperatura
> 38 stopni C
katar lub zatkany nos
nie zawsze towarzyszą grypie
bóle mięśni i stawów
są bardzo charakterystyczne dla grypy
ogólne samopoczucie jest bardzo złe
jeśli towarzyszy kaszel,
to na ogół jest to kaszel suchy, duszący
infekcja przebiega raczej łagodnie,
długo się rozwija
nieznacznie podwyższona temperatura
katar lub zatkany nos towarzyszy zawsze
bóle mięśni i ogólne rozbicie stosunkowo
rzadko towarzyszą przeziębieniu
ogólne samopoczucie umiarkowanie złe
kaszel raczej mokry
Grypa

gwałtowny początek
i częściej ciężki przebieg
prawie zawsze wysoka temperatura
> 38 stopni C
katar lub zatkany nos
nie zawsze towarzyszą grypie
bóle mięśni i stawów
są bardzo charakterystyczne dla grypy
ogólne samopoczucie jest bardzo złe
jeśli towarzyszy kaszel,
to na ogół jest to kaszel suchy, duszący


Przeziębienie

infekcja przebiega raczej łagodnie,
długo się rozwija
nieznacznie podwyższona temperatura
katar lub zatkany nos towarzyszy zawsze
bóle mięśni i ogólne rozbicie stosunkowo
rzadko towarzyszą przeziębieniu
ogólne samopoczucie umiarkowanie złe
kaszel raczej mokry

Masz wątpliwości albo pytania?
Napisz do naszego eksperta:

mgr farm. Barbara Bielska

Absolwentka Wydziału Farmacji Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytet Medyczny) we Wrocławiu. Specjalista farmacji aptecznej, od 1993 r. kierownik apteki we Wrocławiu, a później w Warszawie. Należy do Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie.