Katar, fachowo określany jako nieżyt nosa, to bardzo powszechna dolegliwość, objawiająca się przede wszystkim wytwarzaniem dużych ilości wydzieliny i śluzu. „Cieknący”, zatkany nos oraz częste kichanie najczęściej towarzyszą nam podczas przeziębienia lub grypy.
Katar zwykle jest bagatelizowany dopóty, dopóki nie stanie się on na tyle uciążliwy, że utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Delikatna, przezroczysta wydzielina z nosa po kilku dniach może stać się gęsta, ropna i trudna do usunięcia. Warto, zatem interweniować od razu!
Przyczyny kataru
Nieżyt nosa, czyli stan zapalny błon śluzowych, wywoływany jest głównie przez wirusy (rhinowirusy, koronawirusy, adenowirusy), czasami również bakterie lub pojawia się w wyniku reakcji alergicznej. Zdrowy organizm sam powinien sobie poradzić ze wszelkiego rodzaju drobnoustrojami, które przedostają się do naszych górnych dróg oddechowych. Gdy jednak układ odpornościowy jest osłabiony, np. w wyniku przeziębienia, substancje chorobotwórcze z łatwością przedostają się do wnętrza błon śluzowych i szybko się namnażają. Dochodzi wówczas do upośledzenia pracy rzęsek, obrzęku błon śluzowych i wzmożonej produkcji wydzieliny, czyli właśnie kataru.
Rodzaje kataru
Odpowiednie rozpoznanie rodzaju kataru jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zidentyfikować chorobę, z jaką boryka się nasz organizm, a także wskazuje na przyczyny jej powstania. Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje katarów:
-
Wodno-śluzowa wydzielina, która po pewnym czasie gęstnieje i nabiera białego koloru, oznacza infekcję wirusową. Ten rodzaju kataru jest charakterystyczny dla przeziębienia i grypy.
-
Śluzowo-ropna, gęsta wydzielina w kolorze żółto-zielonym oznacza infekcję bakteryjną, a dolegliwości związane z katarem są stosunkowo silne. Często pojawia się dodatkowo obrzęk błon śluzowych. Przyczyną infekcji bakteryjnej bardzo często jest niedoleczona infekcja wirusowa.
-
Katar alergiczny, czyli sienny, charakteryzuje się wodnistą, przezroczystą wydzieliną, której towarzyszy częste kichanie i łzawienie. Objawy zwykle ustępują po ustaniu kontaktu z alergenem.
Jak skutecznie uporać się z katarem?
Sam katar nie jest groźny, ale zwykle pojawia się przy okazji poważniejszych chorób, z jakimi boryka się nasz organizm, takimi jak przeziębienie czy grypa. Dodatkowo warto pamiętać, że nieleczony katar może przyczynić się do powstania poważniejszych powikłań, np. zapalenia zatok, uszu czy oskrzeli. Warto, zatem podjąć stosowne działania, aby skutecznie złagodzić objawy kataru. Pomocne mogą okazać się ogólnodostępne ziołowe olejki eteryczne. W przypadku nieżytów nosa doskonale sprawdzają się olejki: eukaliptusowy o właściwościach antybakteryjnych, z mięty pieprzowej pomocny w rozrzedzeniu wydzieliny z nosa, sosnowy — ułatwiający oddychanie.