Poznaj skuteczne, domowe sposoby na grypę i przeziębienie

Poznaj skuteczne, domowe sposoby na grypę i przeziębienie

Podczas choroby męczy nas kaszel, ból gardła, katar wodnisty, później gęsty. Nie od razu musimy wybierać się do lekarza, jeżeli dolegliwości nie są poważne. Walcząc z przeziębieniem możemy zastosować domowe sposoby leczenia, które okazują się skuteczne, jeżeli będziemy stosować się do nich już na początku choroby. Jakie są najlepsze domowe sposoby na grypę i przeziębienie?


Domowe sposób na męczący katar

Przy występowaniu kataru jesteśmy narażeni na męczący obrzęk śluzówki i przyschnięty śluz. Na tego rodzaju dolegliwości dobrze sprawdzą się inhalacje w postaci gorącej wody z kwiatami rumianku bądź herbaty rumiankowej, która rozszerzy naczynia krwionośne i pozwoli uwolnić zalegający katar. Równie skuteczne są płukanki do nosa z soli kuchennej. Wystarczy pół łyżeczki soli rozpuścić w połowie szklanki wody i płukać nos za pomocą dużej strzykawki. Kolejnym sposobem na katar jest zimny kompres z 2-3 kroplami olejku miętowego lub eukaliptusowego. Można użyć zwykłej chusteczki. Gdy kompres stanie się ciepły, można zastosować nowy. Możemy również zmniejszyć ryzyko zapalenia zatok przynosowych wydmuchując wydzielinę z nosa naprzemiennie, czyli najpierw jedną dziurką, potem drugą.


Domowy sposób na męczący kaszel

Na kaszel najlepsze są ziołowe herbatki z czarnego bzu, malin, lipy. Również bardzo pomocna okazuje się lukrecja, jednak nie jest odpowiednia dla nadciśnieniowców. Syrop można stworzyć z najprostszych produktów domowych, takich jak cebula. Wystarczy ją drobno posiekać, zmieszać z miodem i odstawić do czasu, aż puści sok. Taką mieszankę należy popijać po łyżeczce kilka razy na dzień. Podobne właściwości łagodzące posiadają czosnek i cytryna. Do przegotowanej wody należy dodać zmiażdżone ząbki czosnku, sok z jednej cytryny, przelać do ciemnego słoiczka i odstawić na kilka dni. Najlepiej działa popijany kilka razy dziennie po małym kieliszku. Tuż przed snem warto natrzeć klatkę piersiową kamforą, bądź położyć na niej ciepły termofor.


Domowy sposób na męczący ból gardła

Na męczący ból gardła warto stosować płukanki, które odkażają drogi oddechowe, łagodzą ból i zmniejszają przekrwienie śluzówki gardła. Najbardziej popularną płukanką jest roztwór z łyżeczki soli kuchennej i szklanki ciepłej wody. Gardło można płukać kilka razy dziennie. Zamiast soli warto stosować zioła takie jak rumianek i szałwia. Wystarczy zaparzać je przez 20 min i pozostawić do ostygnięcia. Do mniej popularnego sposobu należy okład z liści kapusty, które należy położyć na szyi i owinąć szalikiem. Kapusta musi być dobrze umyta i lekko zmiażdżona. Liście warto potrzymać w ciepłej wodzie, żeby się ogrzały.


Domowy sposób na męczący ból głowy

Szukając sposobu na ból głowy nie trzeba od razu przeglądać domowej apteczki. Czasami wystarczy kilka kropel olejków, by uśmierzyć męczący ból. Najlepiej sprawdzi się olejek miętowy, eukaliptusowy i rozmarynowy. Należy 1-2 krople wcierać w skronie, wykonując delikatny masaż. Ponadto z olejku można wykonać kompres z namoczonej w ciepłej wodzie gazy.


Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeżeli podczas choroby występuje wysoka gorączka, dreszcze, wzmożone pocenie się, a objawy nie słabną, to należy udać się do lekarza. Być może mamy wtedy do czynienia z grypą, a nie zwykłym przeziębieniem. Z grypą organizm również musi sobie sam poradzić, ale trzeba go wspomóc odpowiednimi lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi.