Obrzęk błony śluzowej nosa – przyczyny, objawy, leczenie

Obrzęk błony śluzowej nosa – przyczyny, objawy, leczenie

Znasz ten stan, w którym zatkany nos nie pozwala Ci na swobodny oddech, a kichanie i dokuczliwy katar sprawiają, że bez paczki chusteczek ani rusz? Zatkany nos, katar i obrzęk nosa mogą być spowodowane przez wiele czynników. O tym, jakie są przyczyny i objawy takiego stanu oraz, jak można leczyć zatkany nos, dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Poznaj przyczyny obrzęku błony śluzowej nosa

Nos, oprócz tego, że jest narządem, przez który oddychamy, pełni funkcję filtra zanieczyszczeńi pierwszej bariery ochronnejprzed mikroorganizmami; ogrzewa wdychane powietrzeoraz – oczywiście – rozróżnia zapachy. Z każdym oddechem jest narażony na działanie wielu czynników drażniących (mikroorganizmów, pyłków, zanieczyszczeń, zapachów itd.), które mogą przyczyniać się do rozwoju obrzęku błony śluzowej.

 

Najczęstsi winowajcylubnajczęstszeprzyczyny stanu zapalnego nosa:

  • infekcje górnych dróg oddechowych (wirusowe, bakteryjne, grzybicze),
  • powikłania po ostrych i powtarzających się zakażeniach wirusowych nosa i zatok przynosowych,
  • alergie,
  • wahania hormonalne w ciąży,
  • czynniki drażniące np. dym, substancje chemiczne, perfumy, intensywne zapachy,
  • zmiany temperatury,
  • stres.

 

W zależności od podłoża obrzęku nieco inaczej może przebiegać mechanizm jego powstawania. Zazwyczaj rozwija się w wyniku zwiększania przepływu krwi przez włosowate naczynia krwionośnew nosie, wzrostu ciśnienia, przekrwienia śluzówki i przesączania komórek oraz białek z naczyń do błony podśluzowej. W nosie gromadzi się wydzielina, w której uwięzione są czynniki infekcyjne i drażniące, których organizm chce się pozbyć poprzez częste kichanie.

Jeżeli nieżyt nosa jest spowodowany reakcją alergiczną, przeciwciała klasy IgE doprowadzają do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego, takich samych, jak w przypadku infekcji. Dochodzi do przekrwienia śluzówki nosa i zwiększenia ilości wydzieliny.

W przypadkuobrzęków na tle hormonalnymto zwiększony poziom estrogenów i progesteronu jest odpowiedzialny za wzmożony przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co daje efekt podobny jak w przypadku infekcji.

 

O czym świadczą objawy?

Nie każdy katar czy podrażnienie nosa, wiąże się z obrzękiem. Podstawowym objawem jest jego niedrożność, a więc utrudnienie lub uniemożliwienie oddychania przez nos oraz zaburzenia węchu. Dodatkowymi symptomami są: zaleganie śluzuw jamie nosowej, zaleganie śluzu w zatokach i ból zatok, a w niektórych zakażeniach wirusowych mogą pojawić się objawy towarzyszące: zapalenie spojówek i wysoka gorączka.

Przejawem obrzęku błony śluzowej nosa w przebiegu alergii będzie kichanie, wyciek wodnistej wydzielinyi świąd. W całorocznych alergiach uczucie zatkania nosa może być silne i wywoływać bóle głowy, a alergicy często oddychają przez usta.

 

Jak złagodzić obrzęk błony śluzowej

Leczenie zatkanego nosa powinno zależeć od tego, jakie czynniki wywołują ten stan. W przypadku alergicznego nieżytu podstawą jest zminimalizowanie wystawienia na czynnik wywołujący alergię oraz przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Można wspierać się również lekami na katar i zmniejszającymi obrzęki nosa.

 

Udrażnianie zatkanego nosa w mechanizmie infekcji

Najważniejsze jest wyleczenie choroby oraz działanie zachowawcze, zmniejszające objawy: zaczerwienienie, otarcia skóry, pieczenie i swędzenie oraz zatkany nos. Bardzo dobrze sprawdzają się dostępne bez recepty leki na przeziębienie zawierające paracetamol i fenylefrynęnp. Febrisan.

Warto nawilżać błonę śluzową sprayem z wodą morską albo używać inhalatorów udrażniających zatkany nos. Preparaty donosowe powinny być stosowane maksymalnie przez kilka dni, by nie doprowadzić do zwiększonego podrażnienia błony śluzowej. Infekcja, która utrzymuje się powyżej 7 dni, wymaga konsultacji z lekarzem i ustalenia celowanego leczenia.

 

Tego unikaj!

Czynnikami zwiększającymi obrzęki błony śluzowej nosa są: nagłe zmiany temperatury, ochłodzenie lub przegrzanie wrażliwych na zmiany temperatury okolic ciała, duża ilość alergenów w powietrzu, wystawienie na czynniki drażniące (np. intensywne zapachy) oraz zwiększone zanieczyszczenie powietrza.