Objawy, które pomogą Ci odróżnić przeziębienie od grypy

Objawy, które pomogą Ci odróżnić przeziębienie od grypy

Objawy grypy, jak i przeziębienia są podobne. W obu przypadkach winowajcami są wirusy. Ważne jest, żeby nauczyć się rozróżniać mało groźne przeziębienie od grypy, która nieleczona może być niebezpieczna dla organizmu. Jak więc rozpoznać przeziębienie i grypę?

 

Objawy przeziębienia

Zwyczajne przeziębienie rozwija się stosunkowo powoli, ale niestety szybko rozprzestrzenia się między ludźmi drogą kropelkową poprzez kaszel, kichanie, a nawet przebywanie w tym samym pomieszczeniu. Po zainfekowaniu wirus namnaża się na tylnej ścianie gardła od 1 do 3 dni, wtedy możemy odczuwać ból gardła i drapanie. W reakcji obronnej organizmu zaczynamy kichać, dostajemy kataru oraz kaszlu. Wszystko po to, by pozbyć się wirusów z dróg oddechowych. Suchy kaszel z czasem może stać się mokry, kiedy stan zapalny rozprzestrzeni się na kolejne partie układu oddechowego. Wtedy pojawi się odkrztuszanie wydzieliny.

 

Objawy grypy

Grypa również rozprzestrzenia się drogą kropelkową, jednak przebieg jest zupełnie inny niż przy przeziębieniu. Objawy grypy pojawiają się szybko i są bardzo nasilone, dlatego nie można przewidzieć, że choroba nas dopadnie. Jeżeli grypa ma łagodną postać to może przypominać przeziębienie. Jednak w przypadku grypy dochodzi jeszcze wysoka gorączka i dreszcze, czego nie ma w przypadku przeziębienia. Dodatkowo można odczuwać bóle głowy, bóle mięśni i stawów.

 

Czas trwania choroby

W przypadku grypy najsilniejsze objawy przypadają zwykle na drugi lub trzeci dzień choroby. Trwa ona znacznie dłużej niż przeziębienie - na powrót do pełnego zdrowia nie możemy liczyć w ciągu tygodnia, przeważnie objawy utrzymują się około 2 tygodni, a nawet dłużej. Należy pamiętać, że nieleczona grypa i zbyt duża aktywność w czasie trwania choroby może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, takie jak zapalenie płuc czy oskrzeli.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Leczenie infekcji wirusowych zależy od intensywności objawów, lecz niezależnie od nich zaleca się spędzenie choroby w łóżku oraz przyjmowanie preparatów dających ulgę podczas kaszlu i kataru. Wówczas najlepiej będzie poradzić się farmaceuty a w określonych przypadkach zwrócić się do lekarza. Szczególnie małe dzieci i osoby starsze powinny udać się do przychodni już na początku infekcji, aby uchronić się od powikłań. Należy również skontaktować się z lekarzem, jeżeli wysoka temperatura utrzymuje się dłużej niż dwa dni, kaszel jest bardzo męczący, albo wydzielina z nosa przybiera żółtozielony odcień i ma nieprzyjemny zapach – może to świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym.