Paracetamol, jak wiele leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, dostępny jest nie tylko w aptekach, a też na stacjach benzynowych, w sklepach spożywczych i kioskach. Uważany jest za lek bezpieczny, jednak należy zachować czujność – stosunkowo szybko można go przedawkować, a przekroczenie dziennej dawki powoduje często poważne konsekwencje. Warto bliżej przyjrzeć się działaniu tego popularnego leku.
Czym jest paracetamol i jak działa?
Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Właściwości przeciwgorączkowe spowodowane są hamowaniem syntezy prostyglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym (to prostyglandyny wpływają na ośrodek termoregulacji w podwzgórzu i podwyższają ciepłotę ciała).
Paracetamol zmniejsza także wrażliwość receptorów bólowych. Dzięki temu podwyższa się próg odczuwania bólu. Lek przeciwbólowo działa przez 4 do 6 godzin, a jego działanie przeciwgorączkowe utrzymuje się nawet 6 do 8 godzin. Paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego.
Kiedy stosuje się paracetamol i jak go dawkować?
Paracetamol stosuje się głównie w leczeniu:
- objawów gorączki;
- bólów o słabym i umiarkowanym nasileniu, między innymi bólów menstruacyjnych, migrenowych, towarzyszących chorobom nowotworowym, nerwobóli, bólów uszu, zębów reumatycznych, pooperacyjnych, kostnych;
- bólów o mocnym nasileniu w połączeniu z lekami opioidowymi, na przykład z morfiną lub kodeiną.
Warto pamiętać, że paracetamol na własną rękę należy stosować krótkotrwale – w takiej sytuacji dzienna dawka wynosi maksymalnie do 4 g. W przypadku przewlekłej terapii należy obniżyć dobowe spożycie leku do 2,5 g i obowiązkowo skonsultować się z lekarzem.
Na co warto uważać i kiedy nie zażywać leku?
W związku z tym, że paracetamol jest metabolizowany w wątrobie, należy uważać, aby nie przekroczyć zalecanej dobowej dawki leku. Może to wywołać objawy zatrucia i ciężkie uszkodzenie wątroby.
Szczególnie powinny uważać osoby, które cierpią na przewlekłe choroby wątroby, a także osoby, których organizm jest osłabiony w wyniku głodu i nieodpowiedniej diety (cysteina – aminokwas niezbędny do syntezy wspomnianego glutaionu – dostarczany jest organizmowi z pożywieniem). Nie należy spożywać alkoholu w trakcie terapii paracetamolem.
Paracetamol, stosowany sporadycznie i w odpowiednich dawkach, nie jest lekiem, który zagraża zdrowiu. Warto jednak pamiętać, że przy obliczaniu jego dziennej dawki, trzeba sprawdzić, czy inne leki spożywane w tym samym czasie nie mają go w składzie.
Zobacz inne powiązane artykuły:
Przewianie szyi, paracetamol czy ibuprofen, zębopochodne zapalenie zatok szczękowych, zatokowy ból głowy, okłady na gorączke, ból głowy przy kaszlu, objawy przewiania, dreszcze bez gorączki, domowe sposoby na gorączkę