Febrisan

Paracetamol – sprawdź, czy wiesz o nim wszystko!

Paracetamol, jak wiele leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, dostępny jest nie tylko w aptekach, a też na stacjach benzynowych, w sklepach spożywczych i kioskach. Uważany jest za lek bezpieczny, jednak należy zachować czujność – stosunkowo szybko można go przedawkować, a przekroczenie dziennej dawki powoduje często poważne konsekwencje. Warto bliżej przyjrzeć się działaniu tego popularnego leku.

 

Czym jest paracetamol i jak działa?

Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Właściwości przeciwgorączkowe spowodowane są hamowaniem syntezy prostyglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym (to prostyglandyny wpływają na ośrodek termoregulacji w podwzgórzu i podwyższają ciepłotę ciała).

Paracetamol zmniejsza także wrażliwość receptorów bólowych. Dzięki temu podwyższa się próg odczuwania bólu. Lek przeciwbólowo działa przez 4 do 6 godzin, a jego działanie przeciwgorączkowe utrzymuje się nawet 6 do 8 godzin.  Paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego.

 

Kiedy stosuje się paracetamol i jak go dawkować?

Paracetamol stosuje się głównie w leczeniu:

Warto pamiętać, że paracetamol na własną rękę należy stosować krótkotrwale – w takiej sytuacji dzienna dawka wynosi maksymalnie do 4 g. W przypadku przewlekłej terapii należy obniżyć dobowe spożycie leku do 2,5 g i obowiązkowo skonsultować się z lekarzem.

 

Na co warto uważać i kiedy nie zażywać leku?

W związku z tym, że paracetamol jest metabolizowany w wątrobie, należy uważać, aby nie przekroczyć zalecanej dobowej dawki leku. Może to wywołać objawy zatrucia i ciężkie uszkodzenie wątroby.
Szczególnie powinny uważać osoby, które cierpią na przewlekłe choroby wątroby, a także osoby, których organizm jest osłabiony w wyniku głodu i nieodpowiedniej diety (cysteina – aminokwas niezbędny do syntezy wspomnianego glutaionu – dostarczany jest organizmowi z pożywieniem). Nie należy spożywać alkoholu w trakcie terapii paracetamolem.

Paracetamol, stosowany sporadycznie i w odpowiednich dawkach, nie jest lekiem, który zagraża zdrowiu. Warto jednak pamiętać, że przy obliczaniu jego dziennej dawki, trzeba sprawdzić, czy inne leki spożywane w tym samym czasie nie mają go w składzie.

Zobacz inne powiązane artykuły:

Przewianie szyi, paracetamol czy ibuprofen, zębopochodne zapalenie zatok szczękowych, zatokowy ból głowy, okłady na gorączke, ból głowy przy kaszlu, objawy przewiania, dreszcze bez gorączki, domowe sposoby na gorączkę

Exit mobile version