5 najczęściej popełnianych błędów podczas leczenia przeziębienia

5 najczęściej popełnianych błędów podczas leczenia przeziębienia

Błędy podczas leczenia infekcji mogą stać się przyczyną kolejnych problemów ze zdrowiem. Często te same substancje wchodzą w skład różnych leków i z tego względu łatwo o ich przedawkowanie. Jak sobie pomóc, a nie zaszkodzić?

 

Przyjmowanie leków o podobnym składzie

Przyjmując wiele leków można tylko sobie zaszkodzić. Aspiryna, paracetamol, ibuprofen czy pseudoefedryna występują często pod różnymi nazwami, a przez to łatwo je zdublować, narażając się na bardzo dużą dawkę substancji aktywnych. Przedawkowanie leków może skończyć się nawet uszkodzeniem nerek czy wątroby.

 

Stosowanie antybiotyków na przeziębienie

Przeziębienie i grypa należą do infekcji wirusowych, a antybiotyki nie działają na wirusy, tylko bakterie. Dlatego jeżeli męczy nas ból gardła, podwyższona temperatura czy katar, nie należy zażywać antybiotyku. Taka kuracja może być dla nas szkodliwa i utrudnić leczenie. Podstawową zasadą jest nie leczyć się samodzielne.

 

Nadmierne używanie tabletek na ból gardła

W przypadku bólu gardła najczęściej sięgamy po tabletki do ssania. Co prawda łagodzą ból, poprawiają nawilżenie śluzówki, ale na tym kończą się korzystne właściwości tabletek. Przeważnie zawierają dużo cukru, który może podrażnić przewód pokarmowy i spowodować biegunkę. Korzystniejsze dla chorego będą ciepłe płukanki z szałwii lub rumianku, które nawilżają śluzówkę i nie obciążają żołądka.

 

Nadużywanie kropi do nosa w walce z katarem

Krople do nosa skutecznie obkurczają naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa i ułatwiają oddychanie, dlatego są tak często wybierane przez osoby chore. Jednak kropli można używać nie dłużej niż 5 dni, ponieważ po tym czasie może pojawić się katar polekowy. Innymi słowy preparat na katar może go powodować.

 

Źle dobrany syrop do rodzaju kaszlu

Nie bez znaczenia ma rodzaj syropu na kaszel. Syrop hamujący odruch kaszlowy jest przeznaczony w przypadku kaszlu suchego. Po kilku dniach, gdy kaszel przemieni się w mokry należy stosować syrop wykrztuśny, który ułatwi oczyszczenie oskrzeli. Należy bardzo zwracać uwagę na rodzaj syropu, by dodatkowo sobie nie zaszkodzić.