Sprawdź jak rozgrzać się w przypadku przemarznięcia

Sprawdź jak rozgrzać się w przypadku przemarznięcia

Przemarznięcie w okresie zimowym może być niekorzystne dla zdrowia, szczególnie u osób z obniżoną odpornością. Często prowadzi ono do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak stan podgorączkowy, kaszel i katar. Jak zatem skutecznie rozgrzać organizm po przemarznięciu chłodną porą?

 

Co warto pić, aby rozgrzać organizm?

Chyba każdy z nas wie, że najlepsza na rozgrzanie organizmu jest ciepła herbata. Jednak należy zadbać o odpowiednie dodatki, by spełniła swoje zadanie. Warto dodać mały kawałek korzenia imbiru, który poprawia krążenie krwi, cynamon, a także goździki, które silnie rozgrzeją organizm. Można również przygotować ciepły napój imbirowy. Do szklanki gorącej wody wystarczy dodać kilka plasterków korzenia imbiru, sok z połowy cytryny oraz łyżeczkę miodu. Należy jednak pamiętać, że miód zachowa swoje właściwości, jeżeli dodamy go do ciepłej, ale nie wrzącej wody. Zbawienne okażą się również napary ziołowe, takie jak kwiat lipy, maliny, czarny bez i tymianek.

 

Kąpiel lub prysznic sposobem na przemarznięcie

Gdy jesteśmy przemarznięci to przeważnie niecierpliwie czekamy na ciepłą kąpiel. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, jednak musimy trzymać się pewnych zasad. Po powrocie do domu nie należy od razu brać kąpieli, ale nieco się ogrzać. Gdy mamy wannę, nie należy nalewać do niej gorącej wody, ponieważ nagła zmiana temperatury ciała może grozić zasłabnięciem. Do wody można dodać po kilka kropli olejku sosnowego, pomarańczowego lub cytrynowego. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż pół godziny. W przypadku prysznica warto zacząć stopniowo rozgrzewać organizm, zaczynając od stóp, powoli zwiększając temperaturę.

 

Inhalacje

Kolejnym skutecznym sposobem na rozgrzanie organizmu są inhalacje, czyli wdychanie leczniczych oparów. Na wszelkie schorzenia górnych dróg oddechowych warto dodać kilka kropli olejku do miski z gorącą wodą, zakryć głowę ręcznikiem i pochylić się na miską. Inhalacja może trwać około 10 minut. Uproszczonym sposobem jest skropienie olejkiem chustki do nosa i wdychanie, albo poduszki, która będzie pachnieć przez całą noc.