Katar to jeden z pierwszych objawów, pojawiających się w przebiegu wielu chorób, m.in. przeziębienia. W większości przypadków nie jest groźny, ale bywa bardzo uciążliwy. Sposobem na katar są nie tylko preparaty dostępne w aptekach, ale również bezpieczne, naturalne domowe metody, np. inhalacje, woda morska czy olejki eteryczne.
Katarem określamy zapalenie błony śluzowej nosa (nieżyt nosa), które wywoływane jest głównie przez wirusy. Pojawia się wówczas wodnista (surowicza) lub śluzowa wydzielina z nosa. Jest to reakcja obronna systemu odpornościowego, który w naturalny sposób chce pozbyć się niechcianych wirusów z organizmu. Oprócz wydzieliny zwykle mamy do czynienia z towarzyszącymi symptomami, takimi jak obrzęk i podrażnienia błony śluzowej, uczucie tzw. zatkanego, suchego nosa, kichanie.
Oprócz infekcji wirusowej przyczyną kataru może być również zakażenie bakteryjne lub reakcja alergiczna. Do innych czynników wywołujących katar zaliczamy m.in. zmiany hormonalne, stosowane leki, a nawet nieprawidłowości anatomiczne w budowie nosa.
Warto pamiętać, że chociaż katar utrudnia nam życie, to jednocześnie odpowiada też za skuteczną walkę z infekcją. Podczas kichania i wydmuchiwania nosa pozbywamy się z dróg oddechowych nie tylko wydzieliny, ale również wirusów i innych zanieczyszczeń. Apteczne preparaty donosowe, np. krople czy tabletki, mogą być jednak stosowane maksymalnie przez 3-4 dni. Najlepiej sięgać po nie incydentalnie, np. gdy czeka nas obowiązkowe spotkanie towarzyskie. Na co dzień znacznie lepiej zastosować bezpieczne domowe sposoby na katar lub sięgnąć po środki łagodzące ogólne objawy infekcji.
Jak zachować się, gdy pojawia się katar?
Katar to dolegliwość, która zwykle nie pojawia się samoistnie, lecz jest jednym z objawów innych problemów, z jakimi boryka się organizm. Może to być alergia, ale bardzo często mamy do czynienia z infekcją wirusową lub bakteryjną. Stosowanie preparatów medycznych czy domowych metod na katar może być nieskuteczne, jeśli przy tym nie zmienimy naszych codziennych przyzwyczajeń. Co to oznacza?
Pamiętajmy, że organizm zmagający się z katarem zapewne został zainfekowany przez drobnoustroje chorobotwórcze. Niezbędny jest więc odpoczynek, najlepiej w cieple. Sprawdzi się też gorąca kąpiel lub moczenie stóp w gorącej wody z dodatkiem soli. W ten sposób ogrzejemy całe ciało, wspomagając je w walce z chorobą.
Oprócz stosowania bezpośrednich preparatów donosowych lub też domowych sposobów w postaci inhalacji czy aromaterapii, które mają na celu m.in. eliminację obrzęku i rozrzedzanie wydzieliny, warto zadbać również o okolice nosa. Skrzydełka nosa należy posmarować maścią witaminową lub kremem ochronnym, aby złagodzić podrażnienie skóry. Dodatkowo trzeba pić jak najwięcej płynów. W ten sposób wydzielina się rozrzedza, a nos łatwiej oczyszcza.
Bardzo ważne jest również regularne usuwanie wydzieliny z nosa. Nos powinien być wydmuchiwany za każdym razem, gdy istnieje taka konieczność. Trzeba to robić bardzo delikatnie, najlepiej po kolei każdą jamę nosową. Należy używać przy tym czystej, jednorazowej chusteczki i jak najczęściej myć ręce. Na czas infekcji warto też zastosować menu wzmacniające organizm. W jadłospisie nie powinno zabraknąć czerwonego mięsa, rzeżuchy, czosnku i cebuli.
Jeśli katar jest bardzo uciążliwy, pojawia się kaszel i podwyższona temperatura, warto zastosować odpowiednie leki na przeziębienie o właściwościach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i udrażniających przewody nosowe oraz zatoki przynosowe.
10 skutecznych i prostych sposobów na katar
- Spray z wodą morską. Woda morska nawilża błonę śluzową, usprawnia pracę rzęsek, zmniejsza obrzęk i rozrzedza wydzielinę, pomagając w jej skutecznym usuwaniu. To sprawdzony sposób na łagodzenie dolegliwości związanych z katarem.
- Ziołowe inhalacje. Wdychanie ziół w postaci naparów lub olejków eterycznych pomaga udrożnić nos, a jednocześnie działa odkażająco i przeciwzapalnie. Najlepiej sprawdzają się inhalacje rumiankowe, lipowe, tymiankowe, szałwiowe lub eukaliptusowe. Aromatyczną parę należy wdychać przez ok. 10 minut.
- Inhalacje z cebuli. Bardzo intensywny, odświeżający aromat cebuli pomoże udrożnić zatkany nos. Cebulę należy drobno pokroić, wrzucić do naczynia i zalać wrzątkiem. Następnie trzeba nakryć głowę ręcznikiem, nachylić się nad garnkiem i wdychać przez kilka minut.
- Inhalacje z chrzanu. Wystarczy otworzyć słoiczek chrzanu (najlepiej świeżego) i wąchać. To jeden z najprostszych domowych sposobów na zatkany nos i katar.
- Czosnkowe zatyczki do nosa. Brzmi kontrowersyjnie, ale ta metoda może zadziałać! Wystarczy obrać dwa ząbki czosnku (niezbyt dużo), owinąć je w gazę i delikatnie włożyć do dziurek w nosie. Bezpośrednia inhalacja składnikami czosnku może pomóc złagodzić objawy kataru. Takie zatyczki warto stosować dwa razy dziennie.
- Aromaterapia. Ziołowe olejki eteryczne, np. lawendowy, sosnowy, miętowy, eukaliptusowy mogą być stosowane w aromaterapii, która przyniesie ulgę w nieżycie nosa. Co więcej, upłynniają wydzielinę, łagodzą obrzęk i działają przeciwbakteryjnie. Wystarczy skropić kilkoma kroplami olejku poduszkę, chusteczkę lub wlać go do kominka lub nawilżacza powietrza.
- Witamina C. Pod wpływem stanu zapalnego przepuszczalność naczyń krwionośnych w błonie śluzowej zwiększa się, przez co płyny z osocza krwi wydostają się do jam nosowych, powodując wodnistą wydzielinę. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, przez co możemy złagodzić proces wydzielania wydzieliny. Podobne działanie wykazuje rutyna. Doskonałym źródłem witaminy C jest natka pietruszki.
- Imbir. Zalecany jest do łagodzenia ogólnych objawów przeziębienia czy grypy, ale pomoże też skutecznie uporać się z katarem. Najlepiej wykonać napar lub syrop z imbiru lub dodawać kilka plasterków do herbat.
- Herbatka majerankowa. Jest to napar, który pomoże nam szybciej uporać się z katarem. Wystarczy wsypać do szklanki wrzątku łyżeczkę przyprawy i odstawić na 5 minut do zaparzenia pod przykryciem. W ciągu dwóch dni należy wypić ok. 1 litr takiego płynu, aby uzyskać oczekiwane rezultaty.
- Podgrzana sól. Brzmi intrygująco? To bardzo prosta i skuteczna metoda. Pozwoli ukoić dolegliwości związane z zatkanym nosem i obrzękiem błony śluzowej. Wystarczy wsypać do płóciennego woreczka garść soli, a następnie podgrzać w piekarniku. Ciepły, słony woreczek przykładamy kilka razy w ciągu dnia do policzków i czoła.
Zobacz inne powiązane artykuły:
Przewianie szyi, paracetamol czy ibuprofen, zębopochodne zapalenie zatok szczękowych, zatokowy ból głowy, okłady na gorączke, ból głowy przy kaszlu, objawy przewiania, dreszcze bez gorączki, domowe sposoby na gorączkę