Febrisan

W jaki sposób zbić gorączkę? Domowe sposoby na obniżenie gorączki

Domowe sposoby na obniżenie gorączki stosowane są od wieków. Mogą być równie skuteczne jak preparaty z apteki, a przy tym są całkowicie naturalne i bezpieczne.

Stan podgorączkowy towarzyszy bardzo wielu dolegliwościom. Pojawia się m.in. przy przeziębieniu lub grypie. To naturalna reakcja obronna organizmu, który stara się samodzielnie walczyć z infekcją, dlatego też temperatury nie należy zbijać od razu. Jednak po pewnym czasie dolegliwością mogą się pogłębiać, a temperatura sukcesywnie wzrastać i wówczas należy dążyć do jak najszybszego jej obniżenia.

Najczęstsze objawy gorączki to rzecz jasna podwyższona temperatura ciała, ale oprócz tego mogą pojawić się również dreszcze, wypieki, nadmierna potliwość, przyspieszone tętno i pogorszone samopoczucie.

 

Obniżaj gorączkę, pijąc dużo płynów

Organizm „walczący” z gorączką potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego nawodnienia. Gorączka wywołuje pocenie się, a więc przyczynia się do odwodnienia ciała. Chory powinien spożywać jak największą ilość płynów. Sprawdzi się woda mineralna (bez gazu) i soki owocowe (bez dodatku cukru). Polecane są również różnorodne herbaty, napary i odwary, które oprócz nawodnienia organizmu wykazują właściwości przeciwgorączkowe i sprzyjają w łagodzeniu dolegliwości.

 

Lekkostrawna dieta podczas gorączki

Organizm zmagający się z gorączką powinien być nie tylko właściwie nawodniony, lecz również odżywiony. Podczas gorączki najlepsza jest dieta lekkostrawna, ale pełnowartościowa. Dzięki temu nie będziemy dodatkowo obciążać organizmu, ponieważ wszystkie przyjmowane pokarmy zostaną szybko strawione, a jednocześnie dostarczą wszystkich niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin.

Posiłki powinny być niewielkie, ale częste – 5-6 razy dziennie. Największy posiłek, czyli obiad, należy zjeść około południa, ponieważ wówczas gorączka zwykle jest najniższa. Trzeba unikać smażenia potraw. Najlepiej przygotowywać dania gotowane, np. na parze, lub duszone.

 

Inne sposoby na obniżenie gorączki — kąpiele i okłady

Podczas gorączki warto wspierać swój organizm również od zewnątrz. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się odpowiednio przygotowane kąpiele lub okłady.

Zobacz inne powiązane artykuły:

Przewianie szyi, paracetamol czy ibuprofen, zębopochodne zapalenie zatok szczękowych, zatokowy ból głowy, okłady na gorączke, ból głowy przy kaszlu, objawy przewiania, dreszcze bez gorączki, domowe sposoby na gorączkę

Exit mobile version