Fakty i mity o katarze

Fakty i mity o katarze

Katar to jedna z najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych u dorosłych i dzieci. Istnieje bardzo wiele opinii na temat kataru i sposobów radzenia sobie z nim. Wiele z nich nie jest zgodnych z prawdą. Przedstawiamy najbardziej powszechne fakty i mity dotyczące kataru.

 

Katar bardzo łatwo złapać, ale znacznie trudniej się go pozbyć. Uporczywa wydzielina, podrażniona śluzówka, częste kichanie - to najczęstsze objawy. Nie są groźne, ale mogą w znacznym stopniu wpłynąć na komfort życia i pogorszyć samopoczucie. Należy pamiętać, że nieleczony i zupełnie zignorowany katar może prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Warto więc dowiedzieć się, co jest prawdą, a co jedynie niepotwierdzoną naukowo opinią.

 

Powszechne opinie na temat kataru - fakty czy mity?

 Kataru nie można wyleczyć? Mit.

Słynne powiedzenie głosi, że “katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni”. Wiele osób uważa więc, że wszelkie starania zmierzające do uśmierzenia dolegliwości są zbędne. Nie jest to właściwe podejście z kilku powodów. Po pierwsze, nieleczony katar może być bardzo uporczywy, prowadzić do wielu podrażnień w obrębie naskórka i śluzówki, a nawet powikłań. Stosowanie skutecznych środków zaradczych może sprawić, że przetrwamy tydzień z katarem we względnym komforcie.

Po drugie, odpowiednie leczenie czy łagodzenie objawów kataru utrudnia wirusom rozprzestrzenianie się. Dodatkowo może przyczynić się do przyspieszenia procesów regeneracji śluzówki, ułatwiając usuwanie wydzieliny z nosa.

 

Preparaty na katar stosowane w nadmiarze mogą szkodzić? Fakt.

Nie można przesadzać z preparatami na katar, szczególnie z lekami obkurczającymi śluzówki nosa. Używanie ich w nadmiarze może prowadzić do tzw. polekowego nieżytu nosa, a nawet utrudniać regenerację śluzówki. Standardowe preparaty do nosa, takie jak np. krople na katar, należy stosować krótkotrwale, czyli w przypadku osób dorosłych maksymalnie do 7 dni, a u dzieci nie dłużej niż 2-3 dni.

 

Katar to nic groźnego, więc można go zignorować? Mit.

Jest to mit, który może być groźny dla naszego zdrowia. Sam katar nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa, ale warto pamiętać, że zwykle pojawia się jako jeden z objawów poważniejszych schorzeń, np. choroby wirusowej, która wymaga odpowiedniej kuracji i odpoczynku w domu. Jeśli przebiega z gorączką i złym samopoczuciem, należy zapewnić organizmowi odpowiednie warunki do zwalczenia infekcji. Dodatkowo chorzy uczestniczący w codziennym życiu społecznym, np. w pracy czy szkole, narażają też innych na zakażenie.

Jeśli jednak katar pojawia się bez innych poważnych symptomów, takich jak np. gorączka, możemy wykonywać codzienne obowiązki, pamiętając o stosowaniu odpowiednich środków zaradczych ograniczających objawy oraz dbając o higienę.

 

Pociąganie nosem jest niebezpieczne? Mit.

Nie jest prawdą, że pociąganie nosem w jakikolwiek sposób może być niebezpieczne, ale z całą pewnością w naszym społeczeństwie uchodzi za niezbyt kulturalne. Co ciekawe, bardziej groźne może być wydmuchiwanie nosa, jeśli będziemy wykonywać tę czynność nieprawidłowo (można nabawić się zapalenia zatok). Warto więc nauczyć się prawidłowo wydmuchiwać nos - niezbyt mocno i każde nozdrze osobno.

 

Jeśli przemarzniesz, nabawisz się kataru? Mit.

Zdarza się, że po mocnym przemarznięciu zaczynamy pociągać nosem, w którym pojawia się wodnista wydzielina. Jest to jednak katar naczynioruchowy, który szybko mija. Samo zimno nie przyczynia się do wystąpienia kataru infekcyjnego. Chłodne powietrze może jednak przyczynić się do odruchowego niedokrwienia śluzówek, ułatwiając atak wirusom.

 

Katar leczymy antybiotykami? Mit.

Stosowanie antybiotyków w przypadku kataru spowodowanego infekcją wirusową nie ma sensu, a może jedynie zaszkodzić organizmowi.

 

Katarem można zarazić się również przez dotyk? Fakt.

Katar przenosi się drogą kropelkową, więc zarażamy się od osób kichających, kaszlących, a nawet mówiących w naszym otoczeniu. Kropelki zainfekowanego śluzu rozpylane są wówczas w powietrzu i z łatwością przenoszą się z organizmu chorego do dróg oddechowych zdrowego osobnika. Ale równie łatwo można zarazić się też przez dotyk! Przykładowo, jeśli podamy dłoń chorej osobie, a następnie dotkniemy oka czy ust, wirusy bez żadnych problemów mogą przedostać się do naszego ciała. Można zarazić się też dotykając tych samych przedmiotów, np. kubków czy klawiatury komputera. Co więcej, wirusy są aktywne na skórze nawet przez kilka godzin.

 

Katar może powodować powikłania? Fakt.

O ile sam katar nie jest groźny, o tyle ewentualne powikłania mogą być bardzo poważne. Konsekwencją kataru bakteryjnego i wirusowego może być m.in. zapalenie spojówek, gardła, ucha środkowego, zatok przynosowych, krtani, tchawicy, oskrzeli, oskrzelików, a nawet płuc.

 

Katar jest potrzebny? Fakt.

Chociaż wydaje się to dość zaskakujące, katar pomaga organizmowi walczyć z infekcją. Kichanie oraz częste wydmuchiwanie nosa (w prawidłowy sposób!) pozwala oczyścić drogi oddechowe nie tylko z wydzieliny błon śluzowych, ale też wirusów. Z tego też powodu stosowanie różnorodnych preparatów na katar, np. kropli do nosa, powinno być krótkotrwałe i zgodne z zaleceniami lekarza lub producenta.

 

Permanentny katar świadczy zawsze oznacza alergię? Mit.

Uporczywy, ciągły katar może być spowodowany reakcją alergiczną, ale nie musi. Katar może być objawem wielu dolegliwości, np. problemów z migdałkami czy skrzywionej przegrody nosowej. Ponadto kłopoty z nieustępliwym katarem mogą być spowodowane prowadzonym stylem życia, np. rodzajem wykonywanej pracy. Warto wiedzieć, że nawet intensywny stres może przyczynić się do wystąpienia kataru.

Oczywiście osoby cierpiące na permanentny katar z niewyjaśnionych powodów powinny rozważyć też ewentualną reakcję alergiczną.

 

Przyglądając się wydzielinie z nosa możesz poznać przyczynę kataru? Fakt.

Prawdą jest, że po kolorze i konsystencji wydzieliny oraz objawach towarzyszących możemy domyślić się przyczyny kataru. W przypadku kataru wywołanego przez infekcje wirusowe, mamy do czynienia z przezroczystą, wodnistą wydzieliną, której towarzyszą m.in. podwyższona temperatura i podrażnienie gardła. Katar bakteryjny charakteryzuje się biało-żółtą lub zielonkawą wydzieliną. Katarowi alergicznemu towarzyszy wodnista, przezroczysta wydzielina, a oprócz tego najczęściej pojawia się gwałtowne kichanie, swędzenie nosa i oczu oraz łzawienie.

Zobacz inne powiązane artykuły:

Przewianie szyi, paracetamol czy ibuprofen, zębopochodne zapalenie zatok szczękowych, zatokowy ból głowy, okłady na gorączke, ból głowy przy kaszlu, objawy przewiania, dreszcze bez gorączki, domowe sposoby na gorączkę