Febrisan

Powikłania pogrypowe

Powikłania pogrypowe mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Jak się ich ustrzec? Przede wszystkim nigdy nie należy bagatelizować grypy. To dość powszechna, ale i podstępna choroba, która wymaga stosownego leczenia.

Każdego roku w Polsce borykamy się ze swoistym “piętnem” grypy. Z jednej strony jest to choroba powszechna, a więc dość dobrze poznana. Wiemy, jak ją leczyć, możemy też zabezpieczyć się przed nią, stosując szczepionki. Z drugiej strony, często ją bagatelizujemy, mylimy z przeziębieniem. Zamiast odwiedzić lekarza, czekamy, aż “samo przejdzie”.

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie pożegnamy się z grypą dopóty, dopóki nie zostanie ona całkowicie wyleczona. Terapia musi więc być kompletna i zgodna z zaleceniami lekarza. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które znajdują się w tzw. grupie podwyższonego ryzyka.

 

Kiedy dochodzi do powikłań po grypie?

Okres wylęgania choroby trwa 2-3 dni. Następnie leczenie standardowej grypy (bez powikłań) trwa ok. 7 dni, chociaż osłabienie może być odczuwalne nawet przez kilka kolejnych tygodni, co zależy od indywidualnych cech pacjenta. Jeśli jednak pomimo podjętego leczenia objawy grypy utrzymują się, nasilają lub pojawiają się dodatkowe dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Powikłania pogrypowe najczęściej pojawiają się po 12-18 dniach od zachorowania na grypę. Warto jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju powikłań pogrypowych, czas ich zidentyfikowania może być różny – czasami jest to możliwe po kilku dniach, ale zdarzają się przypadki, że ujawniają się nawet po paru miesiącach.

 

Kto jest najbardziej narażony na powikłania pogrypowe?

Do osób najbardziej narażonych na ewentualne powikłania po grypie zaliczamy (tzw. grupa podwyższonego ryzyka):

 

Jak uniknąć powikłań?

Przede wszystkim należy potraktować grypę poważnie! To bardzo banalna rada, ale istotna, szczególnie z uwagi na fakt, że wiele osób bagatelizuje objawy choroby, nie podejmując specjalistycznego leczenia. Grypa nie jest lekkim przeziębieniem, nie powinniśmy jej leczyć na własną rękę. Gdy pojawiają się typowe objawy, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Co więcej, przez cały okres trwania choroby trzeba pozostawać w domu i odpoczywać w ciepłym łóżku, ponieważ organizm potrzebuje regeneracji, by zwalczyć chorobę. Relaks w cieple pozwoli podnieść temperaturę ciała, co uniemożliwia rozwój wirusów. Domowe sposoby łagodzenia objawów grypy, tj. ziołowe herbatki czy rosół, mogą się być bardzo pomocne, jednak przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza.

Co więcej, każda osoba, szczególnie jeśli znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, powinna się zaszczepić przeciwko grypie. Szczepionki nie tylko zmniejszają ryzyko zarażenia grypą, ale w razie zachorowania łagodzą jej dolegliwości i chronią przed ewentualnymi powikłaniami. Ludzie, u których stwierdzono przeciwwskazania do szczepień, powinny unikać kontaktu z osobami zarażonymi wirusem grypy.

Szczepienia rekomendowane wszystkim osobom, które mają jakikolwiek kontakt z chorymi, ludźmi w podeszłym wieku czy dziećmi poniżej 2. roku życia, a więc m.in. lekarzom, pielęgniarkom i personelowi szpitali oraz ośrodków lecznictwa otwartego, pogotowia ratunkowego, pracownikom domów spokojnej starości, zakładów opieki medycznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych itd.

 

Rodzaje powikłań po grypie

Zobacz inne powiązane artykuły:

Przewianie szyi, paracetamol czy ibuprofen, zębopochodne zapalenie zatok szczękowych, zatokowy ból głowy, okłady na gorączke, ból głowy przy kaszlu, objawy przewiania, dreszcze bez gorączki, domowe sposoby na gorączkę

Exit mobile version