Dreszcze podczas grypy, przeziębienia? Przyczyny, Leczenie - Febirsan

Dreszcze

Dreszcze to specyficzne skurcze drobnych grup mięśniowych, które towarzyszą nam podczas grypy i przeziębienia. Mogą być wywoływane przez czynniki zewnętrzne, np. zimno, lub wewnętrzne, takie jak gorączka.

 

Dreszcze pojawiające się z powodu przemarznięcia to korzystny objaw. Oznaczają reakcję obronną organizmu, który pod wpływem naturalnych procesów próbuje wytworzyć dodatkowe ilości ciepła. Często jednak pojawiają się wraz z innymi objawami, charakterystycznymi dla grypy lub przeziębienia i wynikają z podwyższającej się temperatury ciała.

Dreszcze z powodu gorączki

Dreszcze bardzo często towarzyszą gorączce, która pojawia się podczas przeziębienia lub grypy. Gdy temperatura ciała podnosi się, białka odpornościowe odpowiedzialne za zwalczanie wirusów stają się aktywne. Dreszcze stanowią zjawisko patologiczne, wywoływane przez przenikanie do krwi tzw. substancji „gorączkotwórczych”, czyli m.in. toksyn bakteryjnych, bakterii, wirusów itp.

Dreszcze określane mianem „gorączkowych” mogą poprzedzać lub inicjować gorączkę. Jednocześnie powinny sukcesywnie ustępować wraz ze wzrastającą temperaturą ciała. Dodatkowo niekiedy pojawia się postępujące ocieplenie skóry oraz jej zaróżowienie. W skrajnych sytuacjach, szczególnie u dzieci, może dojść nawet do występowania tzw. drgawek.

Dreszcze bez gorączki

Jak już zostało wspomniane, dreszcze stanowią naturalną reakcję organizmu na zimno. Uczucie chłodu może prowadzić do skurczu drobnych grup mięśni, których celem jest wytworzenie dodatkowych ilości ciepła poprzez wzmożone wydzielanie przez gruczoły nadnerczowe substancji hormonalnych (adrenaliny i noradrenaliny). Ich siła zależy od stabilności układu termoregulacyjnego człowieka. Bardzo często dreszcze są pierwszym objawem przeziębienia, dopiero później pojawiają się kolejne symptomy.

Warto również dodać, że ogólne uczucie rozbicia, przejmujące zimno i dreszcze mogą wskazywać, że organizm nie radzi sobie z nadmiarem obowiązków, zmęczeniem i stresem.

Jak radzić sobie z dreszczami?

W niegroźnym przebiegu przeziębienia lub grypy dreszcze ustępują samoistnie wraz z łagodzeniem podstawowych objawów. Powinniśmy jednak traktować je jako ważny sygnał wysyłany przez nasz organizm, który boryka się z infekcją, osłabieniem lub przemęczeniem.

Gdy zatem pojawiają się dreszcze, trzeba przede wszystkim zapewnić organizmowi prawidłowy odpoczynek oraz odpowiednią dawkę snu. Należy przebywać w cieple i zapobiegać dodatkowemu przemarznięciu ciała. Konieczne jest przyjmowanie zwiększonych ilości płynów. Przy przeziębieniu lub grypie sprawdzi się np. herbata z sokiem malinowym lub miodem.