Najczęstsze powikłania po grypie

Najczęstsze powikłania po grypie

Grypa często może być mylona ze zwykłym przeziębieniem, dlatego tak ważne jest, by poznać charakterystyczne objawy obydwu chorób. Grypa jest chorobą zakaźną o ostrym przebiegu z gorączką sięgającą nawet 40 stopni, zaś przeziębienie nie objawia się wysoką gorączką, tylko ogólnym rozbiciem, katarem, kaszlem i stanem podgorączkowym. Jeżeli okaże się, że grypa nie została wyleczona, może spowodować groźne dla zdrowia powikłania. Zapalenie oskrzeli i płuc to tylko niektóre z nich.


Kiedy mogą wystąpić powikłania po grypie?

Z reguły leczenie grypy trwa około 7 dni. Jeżeli po tym czasie mimo leczenia objawy nie zmniejszają się, a nawet nasilają, to istnieje ryzyko, że w naszym organizmie rozwija się nowa choroba. Oczywiście osłabienie można odczuwać jeszcze przez kilka tygodni, jednak nie powinny pojawić się dodatkowe dolegliwości.


Zapalenia zatok, jako powikłanie po grypie

Najczęstszym powikłaniem pogrypowym jest zapalenie zatok, które objawia się zatkanym nosem, bólem w okolicy nosa i czoła, podwyższoną temperaturą i uczuciem ucisku w okolicy policzków. Leczenie można przeprowadzić w domu stosując inhalacje z soli kuchennej, ciepłe okłady i płukanki z soli morskiej, które pomogą odblokować nos. Jeżeli po 2-3 dniach domowej kuracji dolegliwości nie będą mijać, należy udać się do lekarza, który w przypadku zakażenia bakteryjnego zaleci antybiotyk.


Zapalenia ucha środkowego, jako powikłanie po grypie

Wirusy grypy mogą spowodować powstawanie wysięku, który jest znakomitą pożywką dla bakterii. Wówczas powstaje obrzęk błony śluzowej, co upośledza jej drożność. Odpływ wydzieliny zostaje utrudniony i gromadzi się w uchu środkowym. Chory może odczuwać zaburzenia słuchu, pojawia się gorączka i ból ucha. Dolegliwości łagodzą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, ciepłe okłady. Antybiotyk jest zalecany jedynie w przypadku, gdy do ucha dostały się bakterie.


Zapalenia oskrzeli, jako powikłanie po grypie

Bardzo często zapalenie oskrzeli powodowane jest przez wirusy grypy. Jego głównym objawem jest męczący, napadowy kaszel, który może trwać nawet 3 tygodnie. Na początku jest suchy, następnie przemienia się w mokry, w postaci gęstej wydzieliny. U chorego występuje również gorączka. Leczenie sprowadza się do picia syropu w zależności od rodzaju kaszlu i obniżania gorączki, jeżeli przekracza ona 38 stopni. Jeżeli organizm został zakażony bakteriami lekarz zaleci antybiotykoterapię.


Zapalenie płuc, jako powikłanie po grypie

Zapalenie płuc pojawia się najczęściej u osób z grupy podwyższonego ryzyka, czyli przede wszystkim dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. Objawia się kaszlem, gorączką, bólami mięśni, dusznościami, nieżytem nosa, bólem w klatce piersiowej, wymiotami. Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych oraz ułatwiających odksztuszanie wydzieliny. Jeżeli od czasu pojawienia się pierwszych objawów nie minęły dwie doby, można również włączyć leki przeciwwirusowe.


Zapalenie mięśnia sercowego, jako powikłanie po grypie

Powikłania kardiologiczne czasami przebiegają bezobjawowo, dopiero skutki schorzenia mogą być rozpoznane. Zapalenie mięśnia sercowego może być śmiertelne, dotyczy to również młodych osób w przedziale 20-40 roku życia. Powikłania po grypie wymagają leczenia w szpitalu, a przebieg dostosowuje się do ogólnego stanu zdrowia. W ciężkich przypadkach chory przyjmuje leki sterydowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne i immunosupresyjne. Antybiotyk jest podawany tylko w przypadku zakażenia bakteryjnego.


Zapalenie opon mózgowych i inne powikłania neurologiczne po grypie

Powikłania neurologiczne wymagają hospitalizacji. Jeżeli występuje wysoka gorączka, sztywność karku, nudności, silne bóle głowy, to należy udać się do lekarza, który zbada płyn mózgowo-rdzeniowy. Powikłania w postaci zapalenia nerwów obwodowych, opon mózgowo-rdzeniowych, rdzenia kręgowego należą do bardzo rzadkich przypadków.