Jak wyleczyć przeziębienie?

Jak wyleczyć przeziębienie?

Przeziębienie jest jedną z najczęściej występujących infekcji. Za jej rozwój odpowiadają wirusy. Chorują wszyscy – zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, nawet kilka razy w roku. Dowiedz się, jak wyleczyć przeziębienie.

 

O przeziębienie nie jest trudno. Patogeny, które są odpowiedzialne za infekcję, przenoszą się przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub dotknięcie zainfekowanego przedmiotu i przeniesienie wirusa w okolicę nosa lub ust. Ponadto drobnoustroje zdolne do zakażenia mogą także ulegać transmisji drogą kropelkową i powietrzną, podczas kichania lub kaszlu [1]. Na zarażenie są szczególnie narażone osoby, które przebywają w dużych skupiskach ludzi. Bardzo często źródłem zakażenia są dzieci, które uczęszczają do żłobka, przedszkola lub szkoły [2].

Czym jest przeziębienie i jakie są jego objawy?

Przeziębienie to określenie na zapalenie błony śluzowej górnych dróg oddechowych: nosa, zatok przynosowych i gardła. Jego przyczyną jest infekcja wirusowa. Do tej pory udało się odkryć ponad 200 patogenów, które są za nią odpowiedzialne. Najczęściej są to rinowirusy, adenowirusy, enterowirusy, wirusy paragrypy [3]. Przenoszą się one przez bezpośredni kontakt lub drogą powietrzną i kropelkową.

 

Na przeziębienie można zachorować nawet kilka razy w roku. Najwięcej przypadków odnotowuje się jednak w okresie jesienno-zimowym. Jest to związane z kilkoma czynnikami. Wśród nich największe znaczenie mają: spadek odporności, dieta uboższa w świeże warzywa i owoce, niska temperatura, wysoka wilgotność powietrza, a także przebywanie przez większość dnia w ogrzewanych, zamkniętych i słabo wentylowanych pomieszczeniach [2].

 

Przeziębienie zazwyczaj trwa około 7-10 dni [3]. Jego objawy nasilają się stopniowo, co jest jednym z czynników, które pozwalają odróżnić je od grypy. Do najczęściej zgłaszanych symptomów zalicza się: katar, uczucie zatkanego nosa, ból gardła, chrypka oraz stan podgorączkowy. Osoba chora może czuć się zmęczona i osłabiona. Dolegliwości mogą być uciążliwe i utrudniać codzienną aktywność [2]. Dlatego warto wiedzieć, jak wyleczyć przeziębienie.

Jak wyleczyć przeziębienie?

Wiele osób chce wiedzieć, jak wyleczyć przeziębienie. W większości przypadków terapia ma na celu jedynie złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości.

 

Leczenie przeziębienia polega na stosowaniu preparatów o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Chorzy mogą, więc sięgnąć np. po paracetamol, który jest dostępny bez recepty. Dodatkowo zastosowanie znajdują:

 • leki przeciwkaszlowe,
 • preparaty zmniejszające ukrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa (na katar),
 • leki rozrzedzających wydzielinę z dróg oddechowych,
 • preparaty łagodzące ból gardła,
 • preparaty immunomodulujące [2].

 

Pomocne mogą okazać się także inhalacje z soli fizjologicznej (0,9% NaCl). Pomagają one nawilżyć błonę śluzową górnych dróg oddechowych, a także rozrzedzić zalegającą w nich wydzielinę. Preparat ten jest dostępny w aptece bez recepty. Osobom chorym zalecany jest odpoczynek [2].

 

Przy przeziębieniu nie stosuje się antybiotyków. Preparaty te są skuteczne wyłącznie przy infekcjach bakteryjnych. Ich przyjmowanie bez potrzeby może dodatkowo osłabić organizm [4].

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się zawsze wtedy, gdy:

 • dolegliwości nie ustępują po zastosowaniu środków dostępnych bez recepty,
 • objawy przeziębienia nasilają się,
 • pojawia się gorączka (temperatura ciała przekracza 38℃),
 • objawy przeziębienia utrzymują się dłużej niż kilka dni,
 • pojawia się duszność i problemy z oddychaniem,
 • pojawia się silny ból ucha lub zatok przynosowych,
 • dochodzi do znacznego pogorszenia samopoczucia.

 

Powyższe dolegliwości mogą świadczyć o wystąpieniu powikłań lub niewłaściwego rozpoznania rodzaju infekcji. Podczas wizyty lekarz zbierze wywiad oraz przeprowadzi niezbędne badania, które pozwolą ustalić przyczynę występujących dolegliwości. Na tej podstawie dobierze odpowiednie leczenie i zdecyduje o dalszym postępowaniu.

 

Źródła:

 1. M. Makowiec-Dyrda, T. Tomasik, A. Windak i in., Zapobieganie, rozpoznawanie i leczenie grypy. Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
 2. A. Nowicka-Zuchowska, A. Zuchowski, Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci, Lek w Polsce, 2019, t. 29, nr 11/12, s. 23-27.
 3. R. Eccles, Understanding the symptoms of the common cold and influenza, The Lancet Infectious Diseases, 2005 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7185637/ (dostęp: 05.11.2020).
 4. B. Arroll, T. Kenealy, Antibiotics for the common cold and acute purulent rhinitis https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16034850/ (dostęp 05.11.2020).

Zobacz inne powiązane artykuły:

Przewianie szyi, paracetamol czy ibuprofen, zębopochodne zapalenie zatok szczękowych, zatokowy ból głowy, okłady na gorączke, ból głowy przy kaszlu, objawy przewiania, dreszcze bez gorączki, domowe sposoby na gorączkę