Częstymi składnikami złożonych preparatów kompleksowo działających przeciwko objawom grypy i przeziębienia są fenylefryna i kofeina. Łączy się je z lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, na przykład z paracetamolem, oraz ze składnikami, które łagodzą kaszel i wspomagają zdrowy sen.
Fenylefryna zwana jest lekiem na katar:
obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. W ten sposób udrażnia nos, minimalizuje kichanie i likwiduje katar. Leki złożone, działające na objawy grypy i przeziębienia, zawierają zwykle albo fenylefrynę albo psudoefedrynę, która wiąże się jednak z ryzykiem wystąpienia poważniejszych działań niepożądanych. Fenylefryna jest bezpieczniejszym wariantem i działa dłużej.
Kofeina ma szerokie zastosowanie lecznicze:
jest składnikiem wielu środków zwalczających objawy przeziębienia i grypy, leków przeciwbólowych, przeciwmigrenowych czy detoksykujących. Kofeina wyłącza mechanizmy hamujące neurony, dlatego działa pobudzająco. Zwiększa efektywność działania paracetamolu, co daje efekt o 170% lepszy niż podawanie samego paracetamolu. Dodatkowo, uzupełnia jego działanie, dając efekt przeciwzapalny i antyoksydacyjny.
Pamiętaj, aby świadomie wybierać leki na przeziębienie i grypę
Przede wszystkim, nie łącz środków leczniczych różnych firm, aby nie przedawkować zawartych w nich takich samych składników. Stosując Febrisan, wypijaj 1 saszetkę rozpuszczoną w gorącej wodzie co 4-6 godzin i nie więcej niż 4 saszetki łącznie podczas całej dobry.