Ból gardła najczęściej stanowi jeden z objawów takich chorób jak przeziębienie, grypa, angina czy zapalenie gardła. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że może pojawiać się również podczas innych, mniej oczywistych schorzeń, m.in. ospie, odrze, mononukleozie, chorobach nerek, zapaleniu dziąseł, a nawet próchnicy.
Przyczyny bólu gardła
Ból gardła bywa spowodowany sezonowymi infekcjami wirusowymi, ale może również sygnalizować znacznie poważniejsze, przewlekłe choroby. Przyczyn może być kilka i w dużej mierze to właśnie z nimi wiąże się późniejsza diagnoza i zalecana kuracja.
Ból gardła podczas infekcji
Infekcje wirusowe prowadzą do tzw. wirusowego zapalenia gardła. Bólowi towarzyszą wówczas inne objawy, takie jak m.in.:
- zaczerwieniona i przekrwiona błona śluzowa,
- przekrwione migdałki,
- małe pęcherzyki z płynem na migdałkach.
Ból gardła podczas zapalenia
Zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym, zwane anginą, objawia się m.in.:
- ciemno czerwonym zabarwieniem błony śluzowej gardła,
- przekrwionymi migdałkami,
- obrzękiem na języczku podniebiennym,
- szarym nalotem na języku,
- gorączką.
Ból gardła podczas choroby
Ból gardła może stanowić jeden z symptomów chorób, niekiedy nawet bardzo poważnych. Gdy gardło jest zaatakowane przez bakterie z rodziny paciorkowców, zwykle pojawia się angina, w przypadku której konieczna jest terapia antybiotykowa. Bolące gardło może również oznaczać inne schorzenia, takie jak:
- zanik błony śluzowej,
- zmiany zwyrodnieniowe w szyjnej części kręgosłupa,
- nawet chorobę nowotworową.
W przypadku dzieci może być symptomem chorób takich jak:
- odra,
- ospa,
- szkarlatyna,
- błonica,
Ból gardła - inne przyczyny
Nie tylko choroby mogą być przyczyną uciążliwego bólu gardła. Do przyczyn tej dolegliwości możemy zaliczyć również m.in.
- zanieczyszczenie środowiska,
- częste przebywanie w pomieszczeniach o suchym powietrzu lub mocno zadymionych miejscach,
- dym tytoniowy,
- krzyk lub częste mówienie,
- spożywanie bardzo gorących lub ostrych potraw.
Sposoby leczenia
Sposoby leczenia bólu gardła w dużej mierze uzależnione są od przyczyn dolegliwości. Jeśli związane są np. z infekcją bakteryjną, zwykle konieczne jest zastosowanie antybiotyków.
Leczenie antybiotykami
Leczenie antybiotykami zwykle zalecane jest, gdy oprócz bólu gardła pojawia się również: gorączka (temperatura powyżej 38,5ºC), powiększone lokalne węzły chłonne, powiększone migdałki z ropnym nalotem, trudności z przełykaniem. To oznaki anginy wywołanej przez bakterie. Jednocześnie warto pamiętać, że nie leczy się antybiotykami wirusowego zapalenia gardła.
Paracetamol w walce z bólem gardła
Dolegliwości można uśmierzyć lekami bez recepty. Zalecany jest m.in. paracetamol na ból gardła, który wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Działanie paracetamolu na ból gardła jest jednak tymczasowym rozwiązaniem. Jeśli dolegliwości będą utrzymywać się dłużej niż tydzień, warto skontaktować się ze specjalistą.
Domowe sposoby
Domowych sposobów na ból gardła jest bardzo wiele. Sprawdzają się m.in.:
- płukanki ziołowe, np. z szałwii, tymianku lub rumianku,
- herbata z sokiem malinowy,
- woda z miodem,
- syrop z cebuli.
Nie lekceważ bólu gardła
Chociaż na ból gardła jest bardzo wiele domowych sposobów oraz leków bez recepty, to jednak nigdy nie powinniśmy lekceważyć tej dolegliwości. Jeśli bolące gardło doskwiera przez dłuższy czas i pojawiają się dodatkowe symptomy, konieczna jest wizyta u lekarza, aby wykluczyć ewentualne poważniejsze problemy ze zdrowiem.