Co zrobić, żeby nie przeziębić się na wiosnę?

Co zrobić, żeby nie przeziębić się na wiosnę?

Chociaż infekcje kojarzą się przede wszystkim z okresem jesienno-zimowym, wielu z nas przeziębia się wczesną wiosną. Przyczynia się do tego ogólne osłabienie organizmu po zimie, a także nieco zdradliwa pogoda, gdy chętnie rezygnujemy z zimowej kurtki na rzecz koszulki z krótkim rękawem, bądź sukienki. Jednak wiosną da się uniknąć przeziębienia. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, jak tego dokonać.


Wiosenna dieta

Wiosna to czas obfitości sezonowych warzyw. W tym czasie mamy więc szansę z nawiązką odrobić wszelkie zimowe zaniedbania związane z mniej zdrową zimową dietą. Warzywa dostarczą naszemu organizmowi wiele ważnych dla niego witamin oraz cennych składników odżywczych. Dzięki temu nasze ciało zyska siłę i zasoby potrzebne do skutecznego przeciwstawienia się ewentualnym przeziębieniom.


Unikaj osób chorych

W jaki sposób najłatwiej złapać wirus przeziębienia? Oczywiście poprzez kontakt z osobą chorą. Jeżeli nie chcemy podzielić jej losu, warto zachować szczególną ostrożność. Żeby się zarazić, zwykle wystarczy jedno kichnięcie lub kaszel, aby kropelki śliny pełne wirusów rozniosły się po całym pomieszczeniu. Przeziębionych współpracowników należy więc namówić na pracę z domu lub udanie się po zwolnienie do lekarza, a spotkania towarzyskie z chorymi znajomymi przełożyć co najmniej o tydzień. Duże znaczenie ma również regularne mycie rąk, które ograniczy ryzyko zarażenia.


Sen uniwersalnym lekarstwem

Nieodpowiednia ilość, bądź jakość snu to bardzo często bagatelizowany czynnik wpływający na przemęczenie naszego organizmu, a w efekcie większą skłonność do przeziębienia. Organizm każdego z nas, w zależności od indywidualnych predyspozycji potrzebuje od sześciu do dziewięciu godzin komfortowego nieprzerywanego snu, by prawidłowo się zregenerować. Jeśli swój dobowy grafik zaplanujemy uwzględniając w nim odpowiednią liczbę godzin snu, będziemy bardziej wypoczęci i mniej narażeni na przeziębienia.


Letnie ubrania są dobre na lato

Wiosenna pogoda bywa zmienna. Ciepłe słoneczne dni przeplatają się z przymrozkami, których możemy doświadczyć wracając do domu późnym wieczorem. To doskonała okazja dla wirusów czyhających na nasz organizm. Aby uniknąć infekcji warto ubierać się na cebulkę, by w razie potrzeby zdjąć lub założyć cieplejszą kurtkę lub sweter. Oprócz tego, należy pamiętać o nakryciu głowy. Na korzystanie ze słońca przez cały dzień przyjdzie czas latem.


Sport to zdrowie

To popularne powiedzenie warto przytoczyć raz jeszcze, ponieważ jest w stu procentach prawdziwe. Nic tak nie wzmacnia organizmu, jak wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. To doskonała ochrona przed przeziębieniem, nawet jeśli pogoda nie jest szczególnie zachęcająca do opuszczenia domu. Dotleniając nasz organizm podczas wysiłku, również w pochmurny dzień, podwyższamy jego odporność na przeziębienie, a jednocześnie przyzwyczajamy do zmiennych warunków pogodowych.