Skąd się biorą dreszcze bez gorączki?

Skąd się biorą dreszcze bez gorączki?

Drżenia mięśniowe, czyli popularne dreszcze, to nieskoordynowane skurcze komórek mięśniowych, które nie powodują efektywnego ruchu, ale stanowią istotne źródło ciepła. Dlatego dreszcze bez gorączki mogą być reakcją na zmarznięcie i stanowić mechanizm obronny organizmu przed groźnymi skutkami oziębienia. Ale drżenia mięśniowe pojawiają się także w chorobach przewlekłych, np. w niedoczynności tarczycy i w ostrych zakażeniach dróg oddechowych. Na zimne dreszcze i uczucie dotkliwego chłodu skarżą się kobiety w wieku menopauzalnym, pacjenci z zapaleniem płuc, chorobą nowotworową i… osoby ugryzione przez szczura[1][2].

Skąd się biorą dreszcze bez gorączki?

Na czym polega regulacja temperatury ciała? 

Ciepło w organizmie jest stale wytwarzane w toku przemiany materii – procesów metabolicznych. Organizm człowieka dąży do utrzymania temperatury wewnętrznej na stałym poziomie poprzez zachowywanie stanu równowagi między produkcją i utratą ciepła.

Temperatura skóry w dużym stopniu zależy od warunków zewnętrznych, jednak temperatura narządów wewnętrznych pozostaje relatywnie stała – jest to warunek konieczny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Regulacja temperatury ciała polega na wytwarzaniu ciepła (procesach termogenezy) przy jego nadmiernej utracie oraz rozpraszaniu ciepła (termolizie), jeśli organizm wytwarza je w nadmiarze[3].

Skąd się biorą dreszcze?

Kluczową rolę w procesie termoregulacji odgrywa podwzgórze. W przedniej części podwzgórza i polu przedwzrokowym skumulowane są neurony regulujące temperaturę (tzw. ośrodek termoregulacji). Tylna część podwzgórza steruje procesami termogenezy bezdrżeniowej i drżeniowej. (Przednie podwzgórze odpowiada głównie za kontrolę mechanizmów związanych z odczuwaniem ciepła, tylne – kontroluje odpowiedzi pobudzane przez zimno.)

Termogeneza oznacza wzrost wytwarzania ciepła w reakcji na ochłodzenie organizmu. Wyróżnia się termogenezę bezdrżeniową (nieistotną u osób dorosłych) i termogenezę drżeniową obejmującą drżenie mięśni (dreszcze)[4].

Jeżeli temperatura organizmu różni się od „zaprogramowanej” w podwzgórzu, następuje reakcja organizmu. Gdy temperatura ciała jest niższa od zaplanowanej, dochodzi do skurczu skórnych naczyń krwionośnych, skurczu mięśni przywłosowych i zwiększenia metabolizmu przez drżenie mięśniowe i dreszcze (termogenezę drżeniową). Jeśli temperatura wewnętrzna jest wyższa od „nastawionej” w podwzgórzu, zachodzą reakcje przeciwstawne: rozkurcz naczyń skórnych, zahamowanie drżeń mięśniowych (dreszczy) i pobudzenie gruczołów potowych (nadmierne pocenie)[5].

Drżenie mięśni i dreszcze – co je powoduje?

Czy można mieć dreszcze bez gorączki? Oczywiście. Zazwyczaj takie drżenia to wynik obniżenia temperatury otoczenia. Wzrost napięcia mięśniowego i coraz intensywniejsze dreszcze umożliwiają wzrost tempa metabolizmu, czyli ochronę przed wychłodzeniem i hipotermią.

Termogeneza drżeniowa kontrolowana jest przez ośrodek w tylnej części podwzgórza. Jeśli temperatura wnętrza ciała jest prawidłowa, ośrodek hamują neurony ciepłowrażliwe w przedniej części podwzgórza. Kiedy temperatura otoczenia ulega obniżeniu, hamowanie ustaje i impulsy z ośrodka drżeń przewodzone są do rdzenia kręgowego. Stamtąd bodźce przekazywane są do mięśni szkieletowych. W efekcie napięcie mięśni zwiększa się – aż do wystąpienia drżeń.

Skuteczność termogenezy drżeniowej i dreszczy zależy od zasobów energetycznych organizmu. Energia do skurczów komórek mięśniowych otrzymywana jest z rozpadu glikogenu (zgromadzonego w komórkach). Stąd w drżeniu mięśniowym udział biorą głównie komórki mięśniowe typu II, które energię pozyskują z procesów spalania węglowodanów. Jeśli jednak rezerwy węglowodanów są niewystarczające, główne źródło energii stanowią lipidy, a w termogenezie uczestniczą komórki mięśniowe typu I (wykorzystujące wolne kwasy tłuszczowe) [6].

Skóra i receptory zimna – system szybkiego ostrzegania

Wymiana ciepła z otoczeniem zachodzi przez powierzchnię ciała, dlatego od temperatury skóry zależy stopień utraty ciepła przez organizm. Ilość ciepła, która z wnętrza organizmu dociera do powierzchni ciała, może być regulowana.

Temperatura skóry, w przeciwieństwie do temperatury wewnętrznej, ulega stosunkowo dużym wahaniom, m.in. poprzez regulację przepływu krwi. Skurczone (zwężone) naczynia krwionośne skóry umożliwiają mniejszy przepływ krwi i mniejszą utratę ciepła do otoczenia. Kiedy naczynia krwionośne są rozszerzone, przepływająca krew ogrzewa powłoki ciała i ciepło może być oddawane do otoczenia[7].

Skóra, która zawiera liczne termoreceptory, odbiera informacje o zmianach temperatury otoczenia i pełni funkcję „systemu szybkiego ostrzegania”. Dzięki temu organizm ma czas na reakcję (np. wzbudzenie drżeń), zanim równowaga termiczna ulegnie zaburzeniu. Co ciekawe, liczba receptorów zimna w skórze jest 3-10 razy większa niż liczba receptorów ciepła (to skuteczna ochrona przed wychłodzeniem)[8].

Co oznaczają dreszcze przed gorączką?

Gorączka jest kontrolowaną reakcją obronną organizmu w ostrej fazie choroby.

Skąd dreszcze bez gorączki w przebiegu reakcji gorączkowej? Co oznaczają dreszcze i nagłe uczucie zimna przed wzrostem temperatury ciała?

Pirogeny to substancje pochodzenia zewnętrznego lub wewnętrznego, które mogą podnosić temperaturę wewnętrzną przez podwyższenie temperatury „nastawionej” w podwzgórzu. Pirogeny zewnętrzne to najczęściej czynniki infekcyjne: bakterie, toksyny bakteryjne, wirusy, grzyby, rzadziej komórki nowotworowe, niektóre antygeny i inne[9][10].

Pod wpływem takich czynników komórki ludzkiego układu odpornościowego uwalniają cytokiny prozapalne (pirogeny wewnętrzne). Te zaś – w toku różnych procesów – pobudzają aktywność mózgowego termostatu: ośrodka termoregulacji. Dochodzi do zmiany (podwyższenia) punktu nastawienia (set point) temperatury wnętrza ciała. W rezultacie aktualna ciepłota ciała staje się za niska i uruchamiane są różnorodne mechanizmy (np. drżenia mięśniowe i dreszcze) w celu podwyższenia temperatury ciała do nowego, „zadanego” poziomu[11][12].

Dreszcze, uczucie zimna i „spóźniona” gorączka

Zmiany ciepłoty ciała są opóźnione w stosunku do zmian punktu nastawienia, dlatego zimne dreszcze pojawiają się zwykle wcześniej niż gorączka.

Zanim rozpocznie się faza szybkiego wzrostu temperatury, zwiastują ją charakterystyczne objawy: „gęsia skórka” i chłodna skóra rąk (skurcz naczyń skórnych), uczucie zimna, drżenie ciała i zmiana zachowań (unikanie chłodu i poszukiwanie ciepła, np. pod kocem). Dostosowanie temperatury ciała do zmian poziomu nastawienia termoregulacji w gorączce może trwać nawet kilkadziesiąt minut[13].

Kiedy punkt nastawienia podwzgórzowego termostatu osiąga zaplanowany poziom, przez pewien czas zjawiska wytwarzania i oddawania ciepła równoważą się. Gdy działanie pirogenów na podwzgórze ustaje, dochodzi do obniżenia temperatury docelowej (set point) do wartości prawidłowych (lub niższych).

Następuje faza obniżania temperatury ciała z przekrwieniem (zaczerwienieniem) powłok skórnych (z powodu gwałtownego rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry). Wcześniejsze uczucia zimna zastępowane są przez uderzenia gorąca, zlewne poty i reakcje behawioralne sprzyjające rozpraszaniu ciepła (jak zdejmowanie odzieży)[14][15].

O czym świadczą zimne dreszcze?

Zimne dreszcze towarzyszą wielu chorobom przebiegającym z podwyższoną temperaturą.

Dreszcze mogą wskazywać na tzw. gorączkę szczurzą (po ugryzieniu przez szczura) – odzwierzęcą chorobę zakaźną, której zwykle towarzyszą dodatkowe objawy: bóle głowy, mięśni i wysypka[16][17].

Zimne dreszcze u mężczyzn, którym towarzyszą objawy zakażenia układu moczowego (m.in. zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej, pieczenie przy oddawaniu moczu), mogą wskazywać na rzęsistkowicę (chorobę przenoszoną drogą płciową)[18].

Przyczyną drżeń mięśniowych mogą być choroby nowotworowe. Dreszcze i podwyższona temperatura pojawiają się np. na skutek szybkiego rozpadu komórek nowotworu. Zespół rozpadu guza (nowotworowego) jest stanem zagrażającym życiu. Objawy w jego przebiegu wynikają z zaburzeń metabolicznych i ich powikłań, takich jak: ostra niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca i tężyczka (drżenia mięśniowe lub bolesne skurcze mięśni)[19].

 

Endokrynologiczne przyczyny dreszczy

O czym mogą świadczyć dreszcze w przebiegu niedoczynności tarczycy?

Hormony tarczycy regulują niektóre procesy wytwarzania ciepła – w niższych temperaturach wzmagają przemianę materii, zwiększają produkcję ciepła i opóźniają uruchomienie termogenezy drżeniowej. W warunkach ich niedoboru (w niedoczynności tarczycy) tolerancja chłodu i niskich temperatur ulega obniżeniu i dreszcze pojawiają się szybciej niż u osób zdrowych[20].

Niedoczynność tarczycy to nie tylko uczucie zimna i dreszcze, ale też przyrost wagi, osłabienie i zmęczenie. Pacjentki skarżą się na ból brzucha (przewlekłe zaparcia), obrzęk stawów, skurcze mięśni, bóle mięśni i inne dolegliwości.

Niedoczynności tarczycy mogą towarzyszyć choroby układu krążenia (np. nadciśnienie tętnicze) i zaburzenia psychiczne, m.in. depresja i stany lękowe; w skrajnych przypadkach – zaburzenia orientacji, otępienie i śpiączka[21].

Przy podejrzeniu niedoczynności tarczycy lekarz zleca laboratoryjne badanie krwi określające stężenie odpowiednich hormonów, w szczególności FT4 – wolnej, aktywnej postaci tyroksyny (hormonu wydzielanego przez tarczycę) i TSH – hormonu tyreotropowego przysadki mózgowej[22].

Niedoczynność tarczycy i dreszcze – kobiecy problem

Kobiety 5–8 razy częściej zapadają na choroby gruczołu tarczowego niż mężczyźni, a przed menopauzą ryzyko ich rozwoju jeszcze rośnie[23]. I to głównie kobietom doskwierają zimne dreszcze w przebiegu niedoczynności tarczycy.

Choć menopauza kojarzy się przede wszystkim z uderzeniami gorąca, pacjentki z niedoczynnością tarczycy częściej skarżą się na drżenia mięśni, dreszcze i nagłe uczucie zimna. Na skutek zmian hormonalnych w tym okresie życia kobiety (tzn. w wieku okołomenopauzalnym) tworzą się sprzyjające warunki do rozwoju chorób endokrynologicznych[24].

Niedoczynność tarczycy jest szczególnie groźna w ciąży. Hormony produkowane przez tarczycę matki są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży (kiedy tarczyca płodu jest jeszcze całkowicie niezdolna do wytwarzania hormonów)[25][26].

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych czy przeziębienie?

Zimne dreszcze zwykle pojawiają się w przebiegu reakcji gorączkowej. Oczywiste przyczyny dreszczy stanowią najczęstsze infekcje:

  • choroba przeziębieniowa (początek choroby jest łagodny): dreszcze i nieduża gorączka (często bez gorączki), uczucie rozbicia, ból głowy, mięśni, gardła, katar i kaszel[27]
  • grypa (gwałtowny początek): dreszcze, gorączka, katar, kaszel, bóle mięśni, ból głowy; u dzieci dominuje podwyższona temperatura ciała i ból brzucha[28].

Podobne objawy może dawać alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, które rozwija się u osób uczulonych, narażonych na wziewne antygeny środowiskowe (np. z bakterii lub grzybów). Zapalenie płuc w ostrej postaci może być przyczyną dreszczy z gorączką i dusznościami, mogą także wystąpić zimne poty i bóle mięśniowe[29].

[1] Avner J.R. Ostra gorączka. Pediatr Dypl 2009;13(5):35-46.

[2] Janicki K., Dreszcze, w: Domowy poradnik medyczny, red. Janicki K., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, s. 32-3.

[3] Sadowski B., Szczepańska-Sadowska E., Termoregulacja, w: Gorączka u dzieci, red. Grygalewicz J., PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2008, s. 11-39.

[4] Tamże.

[5] Tamże.

[6] Tamże.

[7] Tamże.

[8] Tamże, s. 25.

[9] Doniec Z., Jackowska T., Sybilski A., Woroń J., Mastalerz-Migas A. Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA. Fam Med Prim Care Rev 2021;23(1):3-20.

[10] Avner J.R., art. cyt.

[11] Tamże.

[12] Doniec Z., art. cyt.

[13] Caputa M., Gorączka, w: Wykłady z fizjologii człowieka, red. Klawe J., Tafil-Klawe M., PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2009, s. 606-609.

[14] Doniec Z., art. cyt.

[15] Avner J.R., art. cyt.

[16] Czyżowska J. Gorączka po ukąszeniu przez szczura, w: Domowy…, dz. cyt., s. 684.

[17] Katkiewicz M. Choroba z ugryzienia szczura – zakażenie Streptobacillus moniliformis. Życie Wet 2018; 93(5): 341-342.

[18] Janicki K., Rzęsistkowica, w: Domowy…, dz. cyt., s. 434-435.

[19] Krzakowski M., Sacha T., Krzemieniecki K., Zespół rozpadu nowotworu, w: Interna Szczeklika. Mały podręcznik 2021/22, https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.22.2.6, [dostęp online: 8.11.2022].

[20] Sadowski B., dz. cyt.

[21] Lewiński A., Płaczkiewicz-Jankowska E., Niedoczynność tarczycy, w: Interna Szczeklika. Mały podręcznik 2021/22, https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.9.1, [dostęp online: 8.11.2022].

[22] Tamże.

[23] Matuszek B., Nowakowski A., Paszkowski T. Wybrane endokrynopatie w menopauzie – wskazówki praktyczne dotyczące diagnostyki. Przegl Menopauz 2011;4:289-294.

[24] Tamże.

[25] Płaczkiewicz-Jankowska E. Rozpoznawanie i leczenie niedoczynności tarczycy u kobiet planujących ciążę i kobiet w ciąży. Omówienie zaleceń Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego 2021. Med Prakt 2022;2:31-44.

[26] Miśkiewicz P., Bednarczuk T. Niedoczynność tarczycy w ciąży. https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/79804,niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy, [dostęp online: 8.11.2022].

[27] Sawiec P., Gładysz A., Choroba przeziębieniowa (przeziębienie), w: Interna Szczeklika. Mały podręcznik 2021/22, https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.1.2, [dostęp online: 8.11.2022].

[28] Czyżowska J., Grypa, w: Domowy…, dz. cyt., s. 411.

[29] Lewandowska K. Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych. Post Nauk Med 2011;24(4):274-285.