Jak rozprzestrzeniają się wirusy przeziębienia i grypy?

Jak rozprzestrzeniają się wirusy przeziębienia i grypy?

Wirusy przeziębienia i grypy każdego roku, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, dręczą miliony Polaków. Zarażenie się nimi jest błyskawiczne, a dolegliwości powodują duży dyskomfort – w przypadku grypy „uziemiają” nas w domu czasami na dłużej niż tydzień, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Wirusami bardzo łatwo się zarazić, gdyż rozprzestrzeniają się w prosty sposób, drogą kropelkową. Jednak zachowanie ostrożności i higiena mogą znacznie obniżyć ryzyko zachorowania.


Sposoby rozprzestrzeniania się wirusów przeziębienia i grypy

Wirusy przeziębienia i grypy najłatwiej rozprzestrzeniają się w zimnym i suchym powietrzu, gdyż są to warunki szczególnie sprzyjające ich przetrwaniu. Między innymi z tego względu na przeziębienie i grypę znacznie częściej chorujemy w chłodniejszych porach roku. Jesienią i zimą więcej czasu spędzamy w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach z suchym powietrzem. Wirusy grypy i przeziębienia przedostające się do niego za sprawą kaszlu lub kichnięcia w takich warunkach utrzymują się w nim dłużej. Ponadto pokrywają przedmioty dotykane przez chorego, czemu sprzyja między innymi wielokrotne używanie jednej chusteczki higienicznej. Oprócz tego wirusem grypy można zarazić się bezpośrednio od chorych zwierząt, a także spożywając niedopieczone lub niedogotowane mięso ptaków i wieprzowinę.


W jaki sposób można złapać wirus grypy i przeziębienia

Oczy, usta i nos to miejsca, przez które wirusy przedostają się do ludzkiego organizmu. W ten sposób mogą przeniknąć do dróg oddechowych i, w ciągu zaledwie kilkunastu minut, rozpocząć rozwój infekcji. W przypadku nosa sprzyja temu chłodna pogoda, podczas której przebywamy w ogrzewanych mieszkaniach, a wyschnięta śluzówka nosa nie zapewnia należytej ochrony. Zarażenie może nastąpić poprzez kontakt z chorą osobą, przedmiotami, których dotykała lub z powietrzem, w którym znajdują się kropelki śliny z wirusami.


Jak uchronić się przed wirusami grypy i przeziębienia?

W przypadku grypy bardzo skuteczną metodą przeciw zachorowaniu jest szczepionka. Z wirusami przeziębienia sprawa jest o wiele trudniejsza, ponieważ istnieje tak wiele szczepów powodujących przeziębienie, że chorować możemy teoretycznie bez przerwy. Dlatego tak ważną rolę odgrywa profilaktyka. Warto unikać przebywania w towarzystwie osób chorych, gdy tylko jest to możliwe. Ponadto ogromne znaczenie ma higiena polegająca na częstym i dokładnym myciu dłoni. Jeśli na ich powierzchni znajdą się wirusy, do rozkwitu infekcji wystarczy delikatny kontakt z nosem, oczami lub ustami. Przeziębienie można leczyć w zasadzie tylko objawowo, z tego powodu przestrzeganie zasad higieny jest szczególnie ważne.