Przyczyny oraz funkcja gorączki w organizmie

Przyczyny oraz funkcja gorączki w organizmie

Gorączka to podwyższona temperatura ciała i zwykle sygnalizuje pojawiającą się chorobę. Warto jednak pamiętać, że jest to również mechanizm obronny na drobnoustroje chorobotwórcze, które przedostały się do naszego organizmu. W przypadku niegroźnych dolegliwości można ją wyleczyć domowymi sposobami lub przyjmując leki z paracetamolem, jednak w przypadku wysokiej i długotrwale utrzymującej się gorączki, konieczna jest interwencja specjalisty.

 

Przyczyny gorączki

Przyczyn gorączki może być wiele, a zwykle wiążą się one chorobami, na które został narażony nasz organizm. Zaliczamy do nich m.in.:

  • infekcja wirusowa lub bakteryjna (np. przeziębienie lub grypa),
  • choroby zakaźne (np. odra, ospa, świnka, różyczka, odra, gruźlica, bruceloza, malaria, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu, zakażenie wirusem HIV),
  • infekcje wirusowe lub bakteryjne górnych i dolnych dróg oddechowych,
  • zakażenia dróg moczowych,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • infekcje żołądkowo-jelitowe (biegunka i wymioty),
  • choroby reumatoidalne,
  • choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy czy twardzina układowa),
  • choroby nowotworowe (białaczki, ziarnicze i nieziarnicze chłoniaki),
  • oparzenia słoneczne i udary słoneczne

 

Mechanizm podnoszenia się temperatury ciała

Gorączka to zupełnie naturalna reakcja naszego organizmu na pojawiający się stan chorobowy. Podnoszenie się temperatury ciała należy traktować jako mechanizm obronny w sytuacji, gdy do organizmu dostają się czynniki wywołujące gorączkę, czyli pirogeny egzogenne (zewnętrzne). 
Pirogenami egzogennymi określamy drobnoustroje chorobotwórcze, m.in. bakterie i wirusy, alergeny czy martwe fragmenty tkanek. Są to substancje toksyczne dla człowieka. W momencie, gdy przedostają się do naszego organizmu, wydzielane są substancje mające na celu podnoszenie temperatury. Równocześnie przyspieszają procesy metaboliczne, które przyczyniają się do szybszej produkcji limfocytów, czyli jednego z rodzajów komórek odpornościowych. 
Warto pamiętać jednak, że jeśli gorączka zwiększy się o więcej niż dwa stopnie czy trzy, konieczna jest niezwłoczna wizyta u specjalisty. Temperatura ciała powyżej 41,5°C stanowi poważne zagrożenie dla mózgu.

 

Jak zwalczyć gorączkę?

Gdy temperatura naszego ciała podwyższyła się o jeden, dwa stopnie, można próbować samodzielnie zwalczyć gorączkę. Przede wszystkim niezwykle istotne jest wypijanie zwiększonej liczby płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Dodatkowo można zastosować ochładzającą kąpiel (w letniej wodzie, nie może być nazbyt zimna) lub okłady ochładzające. Warto również przygotować napary z ziół o działaniu napotnym, np. lipy, czarnego bzu, liści lub owoców maliny. Dodatkowo można sięgnąć po leki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty, w których składzie znajduje się paracetamol.

 

Paracetamol w walce z gorączką

Paracetamol to skuteczny lek na podwyższoną gorączkę o dodatkowym działaniu przeciwbólowym. Wystarczy przyjąć jednorazowo 1 lub 2 tabletki ( 500 mg) – dawka jest ważna, by po ok. pół godzinie odczuć delikatną ulgę. Lek zażywamy w odstępach nie mniejszych niż cztery godziny.

 

Nie lekceważ gorączki!

Jeśli gorączka bardzo szybko się podnosi, temperatura ciała osiąga ponad 38°C i utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku dzieci zaleca się skonsultowanie problemu z pediatrą nawet, gdy temperatura jest nieznacznie podwyższona.