Paragrypa (grypa rzekoma) czy wiesz jak ją rozpoznać?

Paragrypa (grypa rzekoma) czy wiesz jak ją rozpoznać?

Paragrypa to choroba, której objawy przypominają przeziębienie lub grypę. Może być szczególnie niebezpieczna dla osób starszych, dzieci oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. Grypa rzekoma to choroba wirusowa zakaźna, która jeżeli ma ciężki przebieg, może nawet zagrażać życiu.

 

Przyczyny paragrypy (grypy rzekomej)

Przyczyną paragrypy jest wirus HPIV (human parainfluenza virus), który należy do rodziny paramyksowirusów, czyli do innej grupy niż wirusy grypy. Wyróżniamy 4 rodzaje infekcji, które mogą powodować bolesne dolegliwości. Wirus HPIV 1 jest odpowiedzialny za zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli, HPIV 2 również powoduje te same dolegliwości jednak jest słabiej wykrywalny, HPIV 3 jest najbardziej zjadliwym typem wirusa, a szczytem zachorowań nie jest okres zimowy, ale wiosna i lato, przyczynia się do zapalenia płuc, zapalenia oskrzelików u dzieci i niemowląt. Możemy także wyróżnić HPIV 4, ale nie został jeszcze wystarczająco rozpoznany.

 

Jak można się zarazić grypą rzekomą – Paragrypą

Wirusem grypy rzekomej można się bardzo łatwo zarazić, ponieważ pozostaje na powierzchni skóry lub dotykanych przedmiotów nawet do 10 godzin. Można się nim zarazić drogą kropelkową, czyli poprzez kontakt z chorą osobą, bądź przedmiotami przez nią dotykanymi. Gdy wirus dostanie się do dróg oddechowych podczas dotykania nosa, ust czy oczu, infekcja rozwinie się zwykle po 3 dniach od zarażenia. Czasami możemy złapać wirusa od osoby, u której choroba przebiega prawie bez objawowo.

 

Objawy paragrypy

Zwykle paragrypa przypomina przeziębienie, jednak jest groźniejsza dla zdrowia. Chory jest wówczas wyraźnie osłabiony, nie ma apetytu, doskwiera mu gorączka (ok. 38 stopni), ból gardła, katar i kaszel. Czasami również rozwija się zapalenie ucha. Objawy pojawiają się od 3 do 7 dni od zarażenia. Na pierwszy rzut oka paragrypa przypomina nam grypę, jednak początek prawdziwej grypy jest bardziej ostry, temperatura sięga powyżej 38 stopni, a osłabienie nie pozwala wyjść z łóżka. Katar w przypadku zachorowania na grypę nie występuje, albo dopiero 2-3 dnia, natomiast katar podczas paragrypy pojawia się równolegle z innymi objawami.