Obrzęk błony śluzowej nosa – przyczyny, objawy, leczenie

Obrzęk błony śluzowej nosa – przyczyny, objawy, leczenie

Znasz ten stan, w którym zatkany nos nie pozwala Ci na swobodny oddech, a kichanie i dokuczliwy katar sprawiają, że bez paczki chusteczek ani rusz? Zatkany nos, katar i obrzęk nosa mogą być spowodowane przez wiele czynników. O tym, jakie są przyczyny i objawy takiego stanu oraz, jak można leczyć zatkany nos, dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Poznaj przyczyny obrzęku błony śluzowej nosa

Nos, oprócz tego, że jest narządem, przez który oddychamy, pełni funkcję filtra zanieczyszczeń i pierwszej bariery ochronnej przed mikroorganizmami; ogrzewa wdychane powietrze oraz – oczywiście – rozróżnia zapachy. Z każdym oddechem jest narażony na działanie wielu czynników drażniących (mikroorganizmów, pyłków, zanieczyszczeń, zapachów itd.), które mogą przyczyniać się do rozwoju obrzęku błony śluzowej.

 

Najczęstsi winowajcy lub najczęstsze przyczyny stanu zapalnego nosa:

  • infekcje górnych dróg oddechowych (wirusowe, bakteryjne, grzybicze),
  • powikłania po ostrych i powtarzających się zakażeniach wirusowych nosa i zatok przynosowych,
  • alergie,
  • wahania hormonalne w ciąży,
  • czynniki drażniące np. dym, substancje chemiczne, perfumy, intensywne zapachy,
  • zmiany temperatury,
  • stres.

 

W zależności od podłoża obrzęku nieco inaczej może przebiegać mechanizm jego powstawania. Zazwyczaj rozwija się w wyniku zwiększania przepływu krwi przez włosowate naczynia krwionośne w nosie, wzrostu ciśnienia, przekrwienia śluzówki i przesączania komórek oraz białek z naczyń do błony podśluzowej. W nosie gromadzi się wydzielina, w której uwięzione są czynniki infekcyjne i drażniące, których organizm chce się pozbyć poprzez częste kichanie.

Jeżeli nieżyt nosa jest spowodowany reakcją alergiczną, przeciwciała klasy IgE doprowadzają do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego, takich samych, jak w przypadku infekcji. Dochodzi do przekrwienia śluzówki nosa i zwiększenia ilości wydzieliny.

W przypadku obrzęków na tle hormonalnym to zwiększony poziom estrogenów i progesteronu jest odpowiedzialny za wzmożony przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co daje efekt podobny jak w przypadku infekcji.

 

O czym świadczą objawy?

Nie każdy katar czy podrażnienie nosa, wiąże się z obrzękiem. Podstawowym objawem jest jego niedrożność, a więc utrudnienie lub uniemożliwienie oddychania przez nos oraz zaburzenia węchu. Dodatkowymi symptomami są: zaleganie śluzu w jamie nosowej, zaleganie śluzu w zatokach i ból zatok, a w niektórych zakażeniach wirusowych mogą pojawić się objawy towarzyszące: zapalenie spojówek i wysoka gorączka.

Przejawem obrzęku błony śluzowej nosa w przebiegu alergii będzie kichanie, wyciek wodnistej wydzielin yi świąd. W całorocznych alergiach uczucie zatkania nosa może być silne i wywoływać bóle głowy, a alergicy często oddychają przez usta.

 

Jak złagodzić obrzęk błony śluzowej

Leczenie zatkanego nosa powinno zależeć od tego, jakie czynniki wywołują ten stan. W przypadku alergicznego nieżytu podstawą jest zminimalizowanie wystawienia na czynnik wywołujący alergię oraz przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Można wspierać się również lekami na katar i zmniejszającymi obrzęki nosa.

 

Udrażnianie zatkanego nosa w mechanizmie infekcji

Najważniejsze jest wyleczenie choroby oraz działanie zachowawcze, zmniejszające objawy: zaczerwienienie, otarcia skóry, pieczenie i swędzenie oraz zatkany nos. Bardzo dobrze sprawdzają się dostępne bez recepty leki na przeziębienie zawierające paracetamol i fenylefrynę np. Febrisan.

Warto nawilżać błonę śluzową sprayem z wodą morską albo używać inhalatorów udrażniających zatkany nos. Preparaty donosowe powinny być stosowane maksymalnie przez kilka dni, by nie doprowadzić do zwiększonego podrażnienia błony śluzowej. Infekcja, która utrzymuje się powyżej 7 dni, wymaga konsultacji z lekarzem i ustalenia celowanego leczenia.

 

Tego unikaj!

Czynnikami zwiększającymi obrzęki błony śluzowej nosa są: nagłe zmiany temperatury, ochłodzenie lub przegrzanie wrażliwych na zmiany temperatury okolic ciała, duża ilość alergenów w powietrzu, wystawienie na czynniki drażniące (np. intensywne zapachy) oraz zwiększone zanieczyszczenie powietrza.

Zobacz inne powiązane artykuły:

Przewianie szyi, paracetamol czy ibuprofen, zębopochodne zapalenie zatok szczękowych, zatokowy ból głowy, okłady na gorączke, ból głowy przy kaszlu, objawy przewiania, dreszcze bez gorączki, domowe sposoby na gorączkę