Mam katar czy zapalenie zatok? Jak rozpoznawać objawy?

Mam katar czy zapalenie zatok? Jak rozpoznawać objawy?

Masz zatkany nos, problemy z oddychaniem, kichasz, a w dodatku zużywasz rekordowe ilości chusteczek higienicznych? Czasami trudno rozpoznać, czy to jeszcze przeziębienie czy już zapalenie zatok. Przeczytaj, jak dochodzi do zakażenia, jakie są różnice pomiędzy katarem i zapaleniem zatok oraz - najważniejsze - w jaki sposób zwalczyć infekcje.

 

Jak dochodzi do zakażenia?

Twój nos działa jak filtr i bariera ochronna. Ogrzewa, nawilża i oczyszcza wdychane powietrze. Jeśli jednak do błony śluzowej nosa dostanie się wirus, stan zapalny wywołuje katar. Dzieje się to zwykle poprzez kontakt z innymi zakatarzonymi osobami, bo zarażamy się drogą kropelkową podczas rozmowy lub po prostu przebywając w tym samym pomieszczeniu, co osoba chora. Zaatakowany nos nie spełnia już tak dobrze swoich funkcji. Może to prowadzić do choroby innych narządów, na przykład zatok przynosowych.

 

Katar i pierwsze objawy

Katar to znak, że Twój organizm rozpoczął walkę z zewnętrznymi atakami. Początek infekcji wirusowej rozpoznajemy między innymi po wrażeniu „cieknącego nosa”, gdy męczy Cię bezbarwna, wodnista wydzielina. W kolejnej fazie narzekasz na zatkany nos, co spowodowane jest obrzękiem błony śluzowej, a po kilku dniach wydzielina przestaje być bezbarwna i staje się gęsta. Lekceważenie tych objawów może spowodować zaostrzenie infekcji i poważniejsze problemy. Twój organizm potrzebuje teraz Twojej pomocy. Nawadniaj się, zapewnij sobie zdrowy sen i przyjmuj leki udrożniające przewody nosowe i przeciwbólowe.

 

Jak dochodzi do zapalenia zatok?

Przeziębienie i grypa wywołują stan zapalny oraz obrzęk błony śluzowej, co sprawia, że drożność w odcinku łączącym jamę nosową i zatoki jest coraz gorsza. Zalegająca wydzielina staje się pożywką dla wirusów i bakterii, które łatwiej przedostają się teraz do zatok. Jeśli zauważysz u siebie kolejne objawy, poza katarem lub zatkanym nosem, na przykład ból głowy, gorączkę czy uczucie zmęczenia, prawdopodobnie cierpisz na zapalenie zatok. Jest to powszechny i uciążliwy problem. Szacuje się, że na zapalenie zatok przynosowych choruje około 13% populacji.

 

Jak leczyć katar?

Niezależnie od tego, czy katar jest wynikiem przeziębienia, alergii, zapalenia zatok czy reakcją na zanieczyszczenia, warto pomóc swojemu osłabionemu organizmowi. Żeby rozrzedzić wydzielinę, a tym samym ułatwić oczyszczanie z niej, pij dużo płynów i zawsze miej przy sobie butelkę wody. Dobrym i prostym sposobem będzie też stosowanie inhalacji. Wystarczy, że napełnisz miskę gorącą wodą z rumiankiem lub kilkoma łyżkami soli, nachylisz nad nią głowę nakrytą ręcznikiem i zaczniesz głęboko oddychać. Wybierając środek leczniczy działający na objawy grypy i przeziębienia, zwróć uwagę, by zawierał jedną z substancji skutecznych w leczeniu kataru. Jest to na przykład fenylefryna, która obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. W ten sposób udrażnia nos, minimalizuje kichanie i likwiduje katar.

 

Jak leczyć zapalenie zatok?

Pierwsze, krótkotrwałe objawy zapalenia zatok takie jak gorączka, dreszcze, bóle głowy, katar oraz obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych powinny pokonać leki przeciwbólowe i udrażniające przewody nosowe i zatoki przynosowe, na przykład Febrisan Zatoki, który poza przeciwbólowym paracetamolem i kofeiną podnoszącą jego skuteczność, zawiera też fenylefrynę, pomagającą udrożnić przewody nosowe. Jeżeli jednak przez kilka dni nie czujesz się lepiej, koniecznie idź do lekarza. Wywiad lekarski jest niezbędny w rozpoznaniu ostrego zapalenia zatok.