Katar - co powinieneś o nim wiedzieć?

Katar – co powinieneś o nim wiedzieć?

Katar to ostry nieżyt błony śluzowej nosa, objawiający się powstaniem wydzieliny. Błona śluzowa jest barierą ochronną chroniącą płuca przed przedostawaniem się kurzu i pyłków, kichanie z kolei jest odruchem obronnym. Jednak, jeżeli układ odpornościowy jest osłabiony, to wirusy z łatwością mogą przenikać do komórek nabłonka i pojawia się katar.

 

Jakie są rodzaje kataru?

Można wyróżnić 2 rodzaje kataru ze względu na przyczyny jego powstawania. Jest to katar alergiczny i infekcyjny. Katar alergiczny jest reakcją błony śluzowej na oddziaływanie kurzu, pyłków, sierści zwierząt czy zarodków pleśni. Ma kilka cech charakterystycznych: wodnista wydzielina z nosa, która nie zasycha, nigdy nie jest mętna, żółta, szara ani żółto-zielona. Ten rodzaj kataru może być całoroczny albo sezonowy (np. sienny). Natomiast katar infekcyjny dzielimy na wirusowy i bakteryjny, przenosi się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo nim się zarazić przebywając obok osoby zarażonej.

 

Objawy kataru

Najczęstszym objawem kataru jest przede wszystkim wyciekanie wydzieliny z nosa. Może ona nie tylko ściekać przez nozdrza, ale również tylną ścianę gardła. Ponadto pojawia się kichanie, które jest reakcją obronną, dzięki której zanieczyszczenia nie przedostają się do dróg oddechowych. Nadmiar wydzieliny powoduje również uczucie zatkania nosa, świąd i upośledzenie węchu.

 

Czym charakteryzuje się katar wirusowy?

Katar wirusowy objawia się dużą ilością produkowanej wydzieliny o neutralnym kolorze, może być delikatnie mętny. Można go łatwo poznać po rzadkiej wydzielinie nosowej, która wymaga usuwania za pomocą chusteczek higienicznych. Przy katarze może wystąpić stan podgorączkowy, blokada nosa, która uniemożliwia oddychanie przez niego oraz ciągłe kichanie.

 

Czym charakteryzuje się katar bakteryjny?

Katar bakteryjny jest dużo bardziej uciążliwy dla chorego. Powstaje często na skutek nadkażenia bakteryjnego uszkodzonej przez wirusy błony śluzowej. Katar bakteryjny można rozpoznać po mokrym kaszlu, gorączce powyżej 38,5 stopnia oraz żółtej, żółtozielonej albo szarawej wydzielinie z nosa. Cechą charakterystyczną jest również nieprzyjemny zapach wydzieliny. Leczenie kataru bakteryjnego powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Wizyta u lekarza staje się koniecznością, jeżeli następuje podejrzenie ciężkiego zapalenia zatok, które objawia się gorączką powyżej 39 stopni, ropną wydzieliną z nosa oraz bólem w okolicy oczodołów. Ponadto, jeżeli katar utrzymuje się ponad dwa tygodnie bez widocznej poprawy to może świadczyć to o zakażeniu bakteryjnym i konieczności podania antybiotyku.