Katar i ból głowy - jak sobie z tym radzić?

Katar i ból głowy – jak sobie z tym radzić?

Katar inaczej nieżyt nosa, to stan zapalny błony śluzowej nosa. Objawia się między innymi nadmierną produkcją wydzieliny z nosa, kichaniem, bólem głowy. Czasami towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała. Zwiększona ilość wydzieliny podczas kataru stanowi formę obrony organizmu, gdyż wraz z nią usuwane są z nosa drobnoustroje i alergeny.

Najczęstsze przyczyny kataru

Spośród diagnozowanych przyczyn nieżytu nosa możemy wyróżnić:

  • katar infekcyjny - głównie wywoływany przez wirusy, rzadziej przez bakterie. U części chorych, u których pierwotną przyczyną była infekcja wirusowa, może dojść do wtórnego nadkażenia bakteryjnego;[1]
  • katar alergiczny (tzw. katar sienny) wywołany jest przez nadmierną reakcję organizmu na alergeny takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz domowy. Często towarzyszy mu zapalenie spojówek; [2]
  • naczynioruchowy nieżyt nosa; [3]
  • [4]

Katar infekcyjny - objawy

Symptomy zapalenia błony śluzowej nosa to:

  • wydzielina, która wypływa przez nozdrza, bądź spływa po tylnej ścianie gardła;
  • zatkany nos często powodujący zaburzenia smaku i węchu;
  • kichanie;
  • świąd nosa;
  • ból głowy.1

Leczenie nieżytu nosa

Pomimo powiedzenia, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień, warto jak najszybciej podjąć kurację, gdyż konsekwencją braku terapii może być na przykład zapalenie zatok przynosowych, ucha, a nawet oskrzeli i płuc.2 Jak zatem się leczyć? Pomocne będą zarówno metody domowe, jak i produkty dostępne w aptece.

1.Nawilżanie powietrza

Należy pamiętać, że suche powietrze utrudnia leczenie stanu zapalnego nosa. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu najlepiej użyć nawilżacza, gdyż gwarantuje on równomierne nawilżenie przestrzeni.

2. Nawodnienie organizmu

W trakcie kataru należy przyjmować większe ilości płynów, najlepiej wody.

3. Inhalacje / nebulizacje

Ich głównym zadaniem jest nawilżenie i ułatwienie oczyszczania nosa i zatok z wydzieliny. Inhalacje solą fizjologiczną można wykonać z zastosowaniem nebulizatora, pamiętając, że nie wolno wtedy dodawać olejków eterycznych, gdyż możne to uszkodzić sprzęt. Do takiej inhalacji możemy użyć roztworów soli fizjologicznej o stężeniu izotonicznym, hipertonicznym, a także z dodatkami kwasu hialuronowego lub ektoiny.

4.Woda morska w aerozolu
Szczególnie korzystne będzie użycie roztworów hipertonicznych. Powodują one obkurczenie błony śluzowej, udrożnienie nosa, a tym samym zmniejszenie kataru i bólu głowy.[5] Warto też przypomnieć, że chusteczek podczas kataru powinniśmy używać jednorazowo, a po każdym oczyszczeniu nosa należy umyć ręce.

5.Leki antyhistaminowe

W przypadku leczenia kataru siennego, stosuje się między innymi doustne lub donosowe leki przeciwalergiczne. Dzięki regularnemu ich przyjmowaniu złagodzone zostają objawy alergii. Stosowanie tych leków warto skonsultować z lekarzem.

6.Krople i aerozole z ksylometazoliną i oksymetazoliną
Obkurczając naczynia krwionośne, zmniejszają przekrwienie, dzięki temu też stan zapalny. Należy pamiętać, że leków tego typu nie powinno stosować się dłużej niż 5-6 dni, bez konsultacji z lekarzem.

7.Leki na przeziębienie

Na rynku aptecznym istnieje wiele produktów złożonych, zawierających między innymi substancje zmniejszające obrzęk nosa i zatok np. pseudoefedrynę, feniraminę lub fenylefrynę.

Nie można zapominać, że podczas kataru i bólu głowy, istotny jest odpoczynek i duża dawka snu, gdyż dużo łatwiej dzięki temu o regenerację sił.

W przypadku braku skuteczności zastosowanego leczenia i utrzymywania się przez dłuższy czas objawów nieżytu nosa, należy zgłosić się do lekarza, najlepiej do laryngologa.

[1] Dębowska Agnieszka, “Leczenie kataru. Katar nie tylko z przeziębienia” www.medicover.pl

[2] Majewska Monika, “Katar - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie” www.poradnikzdrowie.pl

[3] Tretiakow Dmitry, “Naczynioruchowy nieżyt nosa” https://drlaryngolog.pl

[4] Tretiakow Dmitry, “Zapalenie błony śluzowej nosa” https://drlaryngolog.pl

[5] Roszkowska Marta, “Domowe sposoby na katar - cieknący, zatokowy, alergiczny” www.medme.pl