Jak działa paracetamol?

Jak działa paracetamol?

Paracetamol w 1986 roku został uznany przez WHO za podstawowy lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy u dorosłych i dzieci. W tym samym roku WHO w swojej instrukcji dotyczącej leczenia bólów nowotworowych zaleciła rozpoczynanie terapii od paracetamolu, jako leku pierwszego szczebla drabiny przeciwbólowej.[1]

Skuteczność przeciwgorączkowa i przeciwbólowa paracetamolu zostały udokumentowane licznymi badaniami klinicznymi. Paracetamol w dawce dobowej do 4000 mg został uznany za lek z wyboru w bólach od łagodnego do umiarkowanego nasilenia, ze względu na korzystny w porównaniu z innymi lekami profil skuteczności i bezpieczeństwo stosowania.[2]

 

Kiedy stosować paracetamol?

Kiedy zaczynamy odczuwać pierwsze objawy przeziębienia, takie jak dreszcze, podwyższoną temperaturę ciała, czy charakterystyczne bóle mięśni i stawów lub „łamanie w kościach”, powinniśmy jak najszybciej zwalczyć rozwijającą się infekcję. Paracetamol jest składnikiem, który skutecznie pomoże zwalczyć te symptomy – uśmierzy ból i złagodzi dokuczającą nam gorączkę. Należy jednak pamiętać, że nie powinno go łączyć się ze stosowanym w przeziębieniach kwasem acetylosalicylowym (potocznie zwanym aspiryną) – substancje te, występując obok siebie powodują wzajemne zwiększenie swoich stężeń we krwi – może to doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych.

 

Bezpieczeństwo stosowania paracetamolu

Paracetamol jest sprawdzoną, dobrze przebadaną substancją o udowodnionej wysokiej skuteczności. Równie ważny jest wysoki profil bezpieczeństwa paracetamolu – w przeciwieństwie do leków z grupy NLPZ, paracetamol wykazuje bardzo słabe działanie przeciwzapalne – nie wpływa na obwodową produkcję prostaglandyn, przez co nie powoduje uszkodzenia żołądka. Paracetamol to jeden z nielicznych leków przeciwbólowych, który może być stosowany u dzieci, a także u osób starszych oraz wrzodowców. Należy przy tym pamiętać, że nie powinien być stosowany dłużej niż 3 dni u dziecka i 10 dni u dorosłego, chyba że chory otrzymał inne zalecenia od lekarza.

 

Paracetamol w leku febrisan

1 saszetka Febrisanu zawiera 750 mg paracetamolu.

Jeśli chory ma dreszcze, umiarkowaną gorączkę i odczuwa charakterystyczne bóle mięśniowe - paracetamol zawarty w Febrisanie będzie idealnym ratunkiem, ponieważ pokonuje ostre i przewlekłe bóle różnego pochodzenia o słabym lub umiarkowanym nasileniu. Jego stosowanie zalecamy w leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • ból gardła,
  • katar,
  • ból zatok.

Jednorazowa dawka paracetamolu nie powinna przekraczać 1000 mg, a dobowa – 4000 mg. Dlatego, ze względu na ryzyko przedawkowania, nie należy stosować Febrisanu jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.

 

Jak przyjmować lek?

Febrisan dostępny jest w opakowaniach zawierających 8, 12 lub 16 saszetek leku. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat powinni przyjmować 1 saszetkę co 4-6 godzin. Należy pamiętać, by nie stosować więcej niż 4 saszetki na dobę. Lek podajemy doustnie. Po rozpuszczeniu w szklance gorącej wody, zawartość saszetki zmienia się w napój o smaku cytrynowym.

[1] Wright A.D., Liebelt E.L.: Alternating antipyretics for fever reduction in children: an unfounded practice passed down to parents form pediatricians. Clin. Pediatr. (Phila) 2007, 2: 146-150.
[2] Pendergrass P.B., Scott J.N.: Effect od small doses of aspirin and acetaminophen on total menstrual loss and pain cramps and headache. Gynecol. Obstet. Invest 1985,19: 32-37.