Grypa u dziecka - dowiedz się jak ją leczyć

Grypa u dziecka – dowiedz się jak ją leczyć

Grypa to choroba wirusowa, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową, bądź podczas kontaktu z przedmiotami, których dotykał chory. Można się nią zarazić przebywając w dużych skupiskach ludzi. Szczególnie jesienią i zimą grypa dotyka dzieci, które chodzą do przedszkola i szkoły. Nie należy bagatelizować pierwszych objawów grypy u maluchów ze względu na to, że przebieg choroby jest dużo silniejszy niż u dorosłego człowieka i może powodować powikłania.

 

Objawy grypy u dziecka

Początek grypy jest ostry i nagły. Rano nasze dziecko może czuć się dobrze, a wieczorem leżeć w łóżku z wysoką gorączką. Ta sięga nawet powyżej 39 stopni. Przy gorączce najczęściej występują dreszcze, obfite pocenie, uczucie zimna. Ponadto dziecko może narzekać na bóle mięśni, stawów i bóle głowy. Przez cały czas trwania choroby jest apatyczne, osłabione, senne i marudne. Częstym objawem grypy jest również kaszel, brak apetytu, nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunki. Poza tym chorobie może towarzyszyć zapalenie ucha środkowego lub krtani. Jeżeli grypa nie jest właściwie i odpowiednio długo leczona mogą wystąpić groźne powikłania, takie jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, bądź zapalenie mózgu.


Grypa a przeziębienie u dziecka

Często grypa u dzieci może być mylona z powszechnym przeziębieniem, czyli infekcją górnych dróg oddechowych. Grypa atakuje cały organizm, nie tylko drogi oddechowe, dlatego jej przebieg jest o wiele cięższy. Przeziębienie zaczyna się od poczucia zmęczenia, apatii, kichania, bólu gardła, kataru i niezbyt silnych bóli głowy. W przypadku przeziębienia nie możemy raczej mówić o gorączce, a stanie podgorączkowym, przeważnie do 37,9 stopni. Grypa objawia się temperaturą powyżej 38 stopni i uniemożliwia wstanie z łóżka oraz wykonywanie prostych czynności, natomiast przeziębienie jest mniej dotkliwe.


Sposoby leczenia grypy u dziecka

Z infekcjami wirusowymi organizm radzi sobie sam, jednak trzeba mu pomóc poprzez leczenie objawowe, polegające na łagodzeniu dolegliwości. Leczenie grypy u dzieci wymaga czasami podjęcia radykalnych kroków. W przypadku ostrych objawów dziecko będzie wymagało hospitalizacji. Jeżeli maluch walczy z chorobą w domu, to należy podawać mu syrop łagodzący kaszel oraz środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wyjątkiem jest kwas acetylosalicylowy, potocznie zwany aspiryną, który może doprowadzić u dziecka do groźnej choroby – zespołu Reye’a, czyli obrzęku wątroby i mózgu. Lekarze zalecają paracetamol na typowe objawy grypy u dziecka.


Szczepionka przeciwko grypie

Szczepienie to jedna z najważniejszych form profilaktyki przeciwko grypie, które zmniejsza ryzyko zachorowania o około 80 procent. Nawet, jeżeli dziecko zachoruje, to grypa będzie miała stosunkowo łagodny przebieg, a ryzyko powikłań będzie mniejsze. Jeżeli jest to pierwsze szczepienie malucha, to trzeba je powtórzyć po dwóch tygodniach. Szczepienia przeciwko grypie szczególnie wymagają dzieci pomiędzy 6 a 59 miesiącem życia, ponieważ ich układ odpornościowy może nie poradzić sobie z chorobą, a także dzieci z grupy podwyższonego ryzyka: chore na niedokrwistość aplastyczną, hemofilię, astmę, kłębuszkowe zapalenie nerek.


Kiedy należy udać się do lekarza z dzieckiem?

Przeważnie po dwóch lub trzech dniach objawy powinny być lżejsze, jednak jeżeli dziecko nie czuje się lepiej i sprawia wrażenie bardzo chorego to należy udać się do lekarza. Jeżeli okaże się, że jednocześnie wystąpiła infekcja bakteryjna to lekarz może przepisać antybiotyk.