Grypa typu A/H1N1 - podstawowe informacje

Grypa typu A/H1N1 – podstawowe informacje

Wirus grypy typu A/H1N1 z powodu pandemii był kilkukrotnie obiektem szczególnego zainteresowania mediów na całym świecie, zwłaszcza w 2009 roku. W praktyce ta nietypowa odmiana nie jest w swoim przebiegu groźniejsza od innych szczepów wirusa grypy, jednak nie można jej lekceważyć. W niektórych przypadkach brak leczenia może doprowadzić nawet do śmierci chorego. Dziś przedstawiamy krótką charakterystykę A/H1N1 wraz z jej objawami i metodami leczenia.


Jak dużo jest wirusów grypy typu A/H1N1?

Liczba wirusów A/H1N1 nie jest możliwa do określenia, ponieważ na przestrzeni czasu ulegają one częstym mutacjom. Nowe szczepy powstają w specyficznych przypadkach, gdy organizm świni zostanie zarażony wirusem świńskiej grypy, a dodatkowo, na przykład, ptasiej lub ludzkiej. Z tego względu używanie nazwy „świńska grypa” w odniesieniu do A/H1N1 jest błędem.


Jakie są objawy grypy typu A/H1N1?

Objawy zakażania wirusem A/H1N1 niewiele różnią się od objawów związanych z zakażeniem zwykłym wirusem grypy, dlatego stosunkowo ciężko jest postawić diagnozę na podstawie rutynowego badania lekarskiego. Do najbardziej typowych objawów należą: wysoka gorączka, bóle mięśni, kości oraz stawów, brak apetytu, dreszcze, ból głowy i poczucie silnego osłabienia organizmu. Nieco rzadziej towarzyszą im biegunka, nudności i katar. Sporadycznie zarażenie A/H1N1 może prowadzić do utraty przytomności. Jeśli poza gorączką chory doświadcza jednocześnie bólu mięśni, kaszlu i bólu głowy, a mógł mieć kontakt z wirusem, zarażenie jest bardzo prawdopodobne i należy przeprowadzić badanie laboratoryjne, by potwierdzić hipotezę i podjąć prawidłowe leczenie.


Jak można zarazić się grypą typu A/H1N1?

Do czasu pandemii z 2009 roku uważano, że wirusem A/H1N1 można zarazić się wyłącznie poprzez kontakt ze zwierzętami. Jednak w rzeczywistości, podobnie jak każdy inny wirus grypy, odmiana A/H1N1 przekazywana jest drogą kropelkową również pomiędzy ludźmi. Do zarażenia prowadzi zatem kontakt fizyczny, jak również dotknięcie przedmiotów, z którymi styczność miała wcześniej osoba zarażona i następnie kontakt dłoni z oczami, ustami lub nosem. W przypadku podwyższonego ryzyka zarażenia, ważne jest częste mycie rąk w ciepłej wodzie.


Leczenie wirusa grypy typu A/H1N1

W większości przypadków A/H1N1 przechodzi samoistnie lub dzięki leczeniu objawów choroby. Na rynku dostępne są jednak skuteczne leki zwalczające ten nietypowy rodzaj wirusa, zalecane w przypadku cięższego przebiegu grypy. Ich działanie opiera się na substancji zwanej oseltamiwir, na którą szczep A/H1N1 jest szczególnie wrażliwy.