Fenylefryna i kofeina. Jak działają?

Fenylefryna i kofeina. Jak działają?

Częstymi składnikami złożonych preparatów kompleksowo działających przeciwko objawom grypy i przeziębienia są fenylefryna i kofeina. Łączy się je z lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, na przykład z paracetamolem, oraz ze składnikami, które łagodzą kaszel i wspomagają zdrowy sen.


Fenylefryna zwana jest lekiem na katar:

obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. W ten sposób udrażnia nos, minimalizuje kichanie i likwiduje katar. Leki złożone, działające na objawy grypy i przeziębienia, zawierają zwykle albo fenylefrynę albo psudoefedrynę, która wiąże się jednak z ryzykiem wystąpienia poważniejszych działań niepożądanych. Fenylefryna jest bezpieczniejszym wariantem i działa dłużej.


Kofeina ma szerokie zastosowanie lecznicze:

jest składnikiem wielu środków zwalczających objawy przeziębienia i grypy, leków przeciwbólowych, przeciwmigrenowych czy detoksykujących. Kofeina wyłącza mechanizmy hamujące neurony, dlatego działa pobudzająco. Zwiększa efektywność działania paracetamolu, co daje efekt o 170% lepszy niż podawanie samego paracetamolu. Dodatkowo, uzupełnia jego działanie, dając efekt przeciwzapalny i antyoksydacyjny.


Pamiętaj, aby świadomie wybierać leki na przeziębienie i grypę

Przede wszystkim, nie łącz środków leczniczych różnych firm, aby nie przedawkować zawartych w nich takich samych składników. Stosując Febrisan, wypijaj 1 saszetkę rozpuszczoną w gorącej wodzie co 4-6 godzin i nie więcej niż 4 saszetki łącznie podczas całej dobry. Jeśli walczysz dodatkowo z bólem zatok i obrzękiem błony śluzowej nosa, pomoże Ci Febrisan Zatoki. Przyjmij 1 lub 2 tabletki co 4-6 godzin, przy czym nie więcej niż 8 tabletek na dobę.