Dreszcze podczas przeziębienia lub grypy

Dreszcze podczas przeziębienia lub grypy

Dreszcze są przypadkowymi, nieskoordynowanymi skurczami niewielkich grup mięśni, które objawiają się ich drobnofalistym drżeniem. Występują z przyczyn wewnętrznych, na przykład w przebiegu stanów chorobowych lub zewnętrznych, najczęściej na skutek zmarznięcia.

 

Dreszcze - przyczyny

Dreszcze pojawiają się najczęściej w przebiegu różnych chorób ogólnoustrojowych. Podczas infekcji wirusowych, takich jak grypa dreszczom towarzyszy również podwyższona temperatura ciała. Dreszcze, które towarzyszą gorączce podczas choroby są zjawiskiem patologicznym, ponieważ stanowią efekt przenikających do krwi czynników gorączkotwórczych (wirusy, bakterie, toksyny, pasożyty). Jest to bardzo uciążliwy objaw choroby, który w połączeniu z gorączką może powodować znaczne osłabienie organizmu.

 

Dreszcze – postępowanie

Uczucie zimna oraz dreszcze można skutecznie zmniejszyć poprzez rozgrzanie organizmu. Warto wówczas wziąć ciepłą kąpiel oraz pić duże ilości gorącej herbaty z sokiem malinowym, albo bzu czarnego. Jeżeli jednak wystąpią obfite poty, należy zmniejszyć ilość podawanych płynów. Uczucie zimna można zniwelować poprzez okrycie ciepłym kocem lub kołdrą. Bardzo dobrze również działają maści rozgrzewające nałożone, poprawiając krążenie i wspomagając drożność nosa. W przypadku wystąpienie wysokiej gorączki w trakcie trwania infekcji należy podać leki zmniejszające temperaturę.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Wystąpienie dreszczy nie zawsze musi się wiązać z wizytą u lekarza, ponieważ mogą być spowodowane na przykład przemarznięciem, co może, ale nie musi być objawem przed chorobowym. Jeżeli jednak wystąpi również podwyższona temperatura ciała, szczególnie u dzieci i osób starszych, a domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.