Febrisan

Dowiedz się jak rozpoznać ból zatok oraz poznaj przyczyny jego powstawania

Ból zatok dotyka ok. 15% Polaków. Oprócz bólu pojawia się zwykle niedrożność nosa wraz ze śluzową lub ropną wydzieliną, która niekiedy ścieka po tylnej ścianie gardła. Dolegliwości te zazwyczaj są symptomami ostrego albo przewlekłego zapalenia zatok. 

 

Przyczyny bólu zatok

Przyczyny bólu zatok uzależnione są od różnorodnych czynników. U wielu osób skarżących się na tego typu dolegliwości diagnozuje się przewlekłe zapalenie zatok (ok. 5% populacji), które wiąże się ze stanem zapalnym błony śluzowej, spowodowanym zakażeniem wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym.

Ból zatok – przyczyny:

 

Jak rozpoznać ból zatok?

Objawy bólu zatok można podzielić na łagodne, które zwykle sygnalizują zakażenie wirusowe, lub bardzo intensywne, związane z zakażeniem bakteryjnym.

Ból zatok – objawy zakażenia wirusowego

Ból zatok – objawy zakażenia bakteryjnego

 

Charakterystyka bólu zatok

Ból zatok może charakteryzować się różną intensywnością. Czasami jest stosunkowo delikatny, pojawiają się incydentalnie i stosunkowo szybko mija. W innych przypadkach, w szczególności podczas zapalenia zatok, bywa nasilony, ujawnia się gwałtownie i promieniuje od głowy poprzez twarz aż po szyję. Ból zatok może się nasilać m.in. przy nagłej zmianie pozycji głowy, pochylaniu się do przodu, kaszlu, kichania czy nawet podczas leżenia.

Exit mobile version