10 sposobów na przeziębienie

10 sposobów na przeziębienie

„To TYLKO przeziębienie” – mówimy często, gdy męczy nas katar, zatkany nos, kaszel lub ból gardła, a jednocześnie staramy się funkcjonować jak co dzień. Przebieg choroby jest całkiem łagodny, ale kumulacja uciążliwych objawów potrafi dać w kość. Niezależnie od tego, jak dużo masz obowiązków, pamiętaj, że warto nieco zwolnić i przegonić przeziębienie odpowiednimi lekami w połączeniu ze sprawdzonymi, domowymi sposobami.

Oto kilka z nich.

 

Ciepło, cieplej, gorąco

Pierwsza pomoc w przeziębieniu to gorąca herbata, zioła i lecznicze wywary. Do herbaty warto dodać odrobinę rozgrzewającego imbiru (słynie z działania przeciwzapalnego) lub malinowego soku, który ma właściwości przeciwgorączkowe. Gdy napój nieco przestygnie, dodaj do niego miód i cytrynę. Pij powoli, najlepiej mając na stopach ciepłe skarpety. Pozwól sobie na chwilę przymknąć oczy i nie myśleć o niczym. Już jest lepiej, prawda? W pozbyciu się przeziębienia pomogą też niektóre zioła, dostępne nie tylko w sklepach, ale i w aptekach. Kupując leki przeciwko pierwszym objawom przeziębienia, zapytaj o rumianek, szałwię, lipę albo czarny bez. To doskonała baza leczniczych wywarów. Picie dużej ilości płynów, również wody, jest podstawową bronią w walce z wirusem.

 

Zostań dłużej w łóżku

Przeziębienie sprawia, że jesteśmy senni i mamy ochotę przeczekać ten stan pod kocem. I to jest właściwa odpowiedź! Odpoczynek w ciepłym łóżku, kilka drzemek więcej niż zwykle oraz unikanie wysiłku doskonale pomagają w walce z chorobą. Wygrzej się i zrelaksuj, szczególnie wtedy, gdy nadejdzie upragniony weekend. Czasami wystarczy jeden wieczór, gdy natrzesz się maścią rozgrzewającą i owiniesz w kołdrę, a objawy zatkanego nosa i kaszlu zaczynają łagodnieć. Jeśli zdecydujesz, że chcesz wspomóc się lekami, najlepsze będą preparaty złożone, które zawierają paracetamol lub kwas acetylosalicylowy, pseudoefedrynę, fenylefrynę oraz witaminę C.

 

Zakończ dzień aromatyczną kąpielą

Nie ma nic lepszego przed wskoczeniem do ciepłego łóżka niż gorąca kąpiel. Dodaj do wanny kilka kropel olejku sosnowego lub eukaliptusowego. W ten sposób udrożnisz drogi oddechowe, a nos odwdzięczy się łatwiejszym oddychaniem podczas snu. Jeśli chcesz zasnąć jak dziecko, skorzystaj ze starego, babcinego sposobu. Podgrzej garnuszek mleka i dodaj do niego dwie łyżki miodu, najlepiej lipowego, o właściwościach przeciwgorączkowych lub akacjowego. Dobrym sposobem na zdrowy sen jest również wypicie kubka ciepłego mleka z dodatkiem dobroczynnego czosnku.

 

Co robić, gdy boli gardło?

Ból gardła jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych objawów przeziębienia. Ulgę przyniesie Ci płukanie gardła oraz stosowanie tabletek do ssania, które nawilżają i odkażają śluzówkę oraz mają działanie przeciwbólowe. Pomóc może również nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Najprostszy sposób to położenie na kaloryfery mokrych ręczników. Jeśli chodzi o płukanki, możesz użyć gotowych preparatów, dostępnych w aptece, lub przyrządzić je w domu, np. z ziół. Potrzebna jest Ci szałwia, rumianek, mięta pieprzowa i kwiat z nagietka, które należy zalać szklanką wrzątku i parzyć przez około 20 minut. Poczekaj aż napar przestygnie i płucz gardło kilka razy dziennie.

 

Jeśli czujesz, że…

katar nie przechodzi, a do tego zaczęły boleć zatoki i głowa - zaraz coś poradzimy. Choć wśród przeziębionych krąży znane powiedzenie, że nieleczony katar trwa tyle samo, co leczony, jest kilka sposobów, które łagodzą jego objawy. Najbardziej skuteczna i sprawdzona w walce z katarem jest inhalacja. Nalej do miski litr gorącej wody z dodatkiem olejku sosnowego lub lawendowego. Jeśli szukasz czegoś bardziej dostępnego, zostaw zakup olejku na później, a w wodzie rozpuść łyżkę kuchennej soli. Dobrze sprawdzą się też zioła, np. rumianek czy szałwia. Nakryj głowę ręcznikiem i pochyl twarz nad miską, wdychając parujące dobrodziejstwa. Po kilku minutach poczujesz się lepiej. Inhalacja rozszerzy naczynia krwionośne i zwiększy dopływ krwi do błon śluzowych. Możesz odetchnąć z ulgą i wskoczyć do ciepłego łóżka.

 

Czasami nie obejdzie się bez leków

Jeśli masz wrażenie, że słabniesz, a objawy przeziębienia się nasilają, wspomóż swój organizm złożonymi preparatami leczniczymi, zawierającymi paracetamol lub kwas acetylosalicylowy, pseudoefedrynę, fenylefrynę oraz witaminę C. Są dostępne bez recepty. Warto poprosić o pomoc farmaceutę, który dobierze leki tak, by zadziałały przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. To bardzo ważne, by nie kupić preparatów zawierających te same, dublujące się składniki. Postaraj się również o zdrową, lekkostrawną dietę, aby nie przeszkadzać organizmowi w walce z chorobą. A jeśli mimo Twoich starań, gorączka i inne objawy nie mijają ponad 3 dni, jak najszybciej idź do lekarza. Dbaj o siebie.

 

Podsumowanie

10 sprawdzonych sposobów na przeziębienie:

  1. Gorąca herbata, zioła i lecznicze wywary - potrafią zdziałać cuda.
  2. Odpoczynek, unikanie wysiłku fizycznego i dużo snu.
  3. Gorąca kąpiel z aromatycznymi olejkami przed snem.
  4. Ciepłe mleko z miodem lub z czosnkiem.
  5. Płukanie gardła ziołowymi naparami oraz tabletki do ssania.
  6. Inhalacje ziołowe, z dodatkiem olejku lawendowego lub soli kuchennej.
  7. Schładzanie czoła okładem ze ściereczki zanurzonej w zimnej wodzie.
  8. Jak najczęstsze czyszczenie nosa i mycie rąk.
  9. Złożone preparaty lecznicze z paracetamolem, kwasem acetylosalicylowym, pseudoefedryną, fenylefryną oraz witaminą C.
  10. A jeśli choroba nie mija - koniecznie umów się na wizytę u lekarza!