Katar to dolegliwość, której doświadczył chyba każdy. O ile objawy kataru, takie jak m.in. wydzielina z nosa czy kichanie, są dość oczywiste, o tyle przyczyny mogą mieć różne podłoże. Z tego względu wyróżniamy dwa rodzaje: katar alergiczny (znany również pod nazwą katar sienny) oraz katar w przeziębieniu lub grypie.
W pierwszym przypadku przyczyną dolegliwości jest alergia. Nieżyt nosa stanowi reakcję na uczulenie (np. na pyłki roślin). Natomiast katar w przebiegu grypy czy przeziębienia wiąże się z infekcjami, które zaatakowały nasz organizm. Bardzo istotne jest rozróżnienie tych dwóch rodzajów kataru, gdyż od tego uzależniona jest późniejsza terapia.
Katar alergiczny
Objawy kataru alergicznego
Katar alergiczny zwykle pojawia się nagle. Bywa bardziej uporczywy niż katar przy przeziębieniu i występuje bez gorączki. Wydzielina z nosa jest rzadka, wodnista i klarowna. Objawy kataru siennego mogą ustępować podczas deszczu, gdyż pod wpływem opadów powietrze oczyszcza się m.in. z pyłków.
Przyczyny kataru alergicznego
Przyczyny kataru siennego związane są z alergenami, które przedostają się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Reakcję alergiczną wywołują głównie pyłki roślin, dlatego też alergicy zwykle uskarżają się na swoje dolegliwości wiosną i latem.
Do najczęstszych alergenów zaliczamy m.in. pyłki drzew (pylą od końca stycznia do lipca), pyłki traw i zbóż (pylą od marca do września), pyłki krzewów i chwastów (pylą od lipca do października). Do alergenów zaliczamy też pyłki kwiatowe, sierść zwierząt, kurz domowy.
Jak długo trwa katar alergiczny?
Katar sienny zwykle występuje przez cały okres styczności z alergenem.
Katar występujący przy przeziębieniu
Objawy kataru przy przeziębieniu
Katar przy przeziębieniu jest jedną z wielu reakcji immunologicznych organizmu pojawiających się w efekcie zarażenia wirusem chorobotwórczym. Zwykle rozwija się stopniowo i nie występuje w odosobnieniu, lecz wraz z innymi objawami, takimi jak m.in. podwyższona temperatura, osłabienie organizmu, ból mięśni i głowy, ból gardła, kaszel itd. Wydzielina z nosa może być wodnista lub bardzo gęsta i nieprzejrzysta.
Przyczyny kataru przy przeziębieniu
Katar przy przeziębieniu pojawia się w ciągu 1-3 dni po styczności z wirusem. Kichanie oraz wydmuchiwanie nosa pozwala usunąć z dróg oddechowych nie tylko wydzielinę, lecz również wirusy. Jest to, więc naturalna reakcja naszego organizmu w przypadku ujawniającej się choroby.
Jak długo trwa katar przy przeziębieniu?
Katar przy przeziębieniu może trwać nieco krócej niż katar sienny. Zwykle mija po 3-7 dniach.
Nie lekceważ kataru!
Katar nigdy nie występuje bez przyczyny, więc nie powinniśmy go bagatelizować. Jeśli występuje długotrwałe i towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak np. podwyższona temperatura, silny ból głowy i mięśni itp., warto udać się do lekarza, by podjąć specjalistyczne leczenie. Katar może sygnalizować alergię, przeziębienie, grypę, lecz również inne schorzenia, takie jak m.in. zapalenie zatok przynosowych czy przerostowe zmiany błony śluzowej.