Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Sezon hulających przeziębień i grypy, choć nikt na to nie czeka, przychodzi rok w rok i dumnie zajmuje swoje miejsce we wszystkich firmach, szkołach i domach. Okres jesienno-zimowy pomaga chorobom, znacząco powiększając grono osób najbardziej podatnych na infekcje wirusowe. Pojawiają się pierwsze uciążliwe objawy: gorączka, katar, ból głowy, a my, osłabieni i zmęczeni trudnościami, nie wiemy jak rozpoznać, co nam tak naprawę dolega.

Chociaż zarówno w przypadku przeziębienia jak i w przypadku grypy infekcja zaczyna się od zarażenia wirusem, możesz nauczyć się odróżniać te infekcje, ponieważ przebiegają inaczej.

Początek choroby

Przeziębienie

Powolny, stopniowy

 

Grypa

Błyskawiczny

Objawy

Temperatura
do 38 stopni

Ból gardła:
bardzo często

Katar i kichanie:
bardzo często

Ból głowy:
bardzo rzadko

Ból mięśni i stawów:
rzadko

Kaszel:
wilgotny

Osłabienie:
nieznaczne

 

Temperatura
powyżej 38 stopni

Ból gardła:
rzadko

Katar i kichanie:
rzadko

Ból głowy:
intensywny, silny

Ból mięśni i stawów:
nasilony, ostry

Kaszel:
suchy, napadowy

Osłabienie:
bardzo nasilone

Okres trwania

Około 7 dni

 

Powyżej 2 tygodni

Leczenie

Leczenie objawowe:
eki przeciwbólowe,
przecigorączkowe,
udrażniające przewody nosowe

Zdrowy sen, nawodnienie, inhalacje

 

Leczenie objawowe:
leki przeciwbólowe,
przecigorączkowe,
udrażniające przewody nosowe

Leżenie w łóżku, zwolnienie z obowiązków, odpoczynek

Powikłania

rzadko

 

często

Jak rozpoznać przeziębienie?

Przeziębienie, w przeciwieństwie do grypy, rozwija się powoli, a objawy ustępują po około 7-10 dniach. Przebieg choroby jest względnie łagodny, a kumulacja dokuczliwych symptomów występuje około 3 dnia. W przypadku przeziębienia, Twoje samopoczucie jest o wiele lepsze niż przy grypie – odczuwasz lekkie zmęczenie, ale masz poczucie, że poradzisz sobie z obowiązkami – natomiast męczą Cię inne uciążliwe objawy. Pierwsze sygnały przeziębienia to bardzo często ból i podrażnienie gardła, cieknący, podrażniony nos oraz mokry kaszel. Nie zawsze pojawia się gorączka.

Jak rozpoznać grypę?

Grypa atakuje gwałtownie. Jej przebieg jest uciążliwy i wymaga od chorych zostania w łóżku, by wspomóc organizm dużą dawką odpoczynku i spokoju. Możemy też czuć się zaskoczeni chorobą, bo najczęściej wieczorem kładziemy się spać zdrowi, a rano, po przebudzeniu, okazuje się, że nie mamy siły wstać z łóżka. Grypie najczęściej towarzyszy wysoka gorączka (ponad 38 stopni) oraz nieznośny, intensywny ból głowy, mięśni i stawów. Do tego dochodzi ogólne złe samopoczucie, „rozbicie” i dreszcze oraz silne poczucie zmęczenia. Grypa często skutkuje powikłaniami, dlatego lepiej zostań w łóżku.