Jak szybko i skutecznie obniżyć gorączkę?

Jak szybko i skutecznie obniżyć gorączkę?

Gorączka, czyli stan, w którym temperatura ciała przekracza 38 °C jest mechanizmem obronnym przed rozwojem infekcji. Z tego względu nie należy zbijać jej za wszelką cenę. Istnieją jednak sytuacje, w których jest to konieczne. W jaki sposób szybko pozbyć się gorączki?


Najczęstsze przyczyny gorączki

Gorączka zazwyczaj towarzyszy infekcjom, w tym grypie i przeziębieniu, jednak pojawia się również w innych okolicznościach. Jej powodem bywa między innymi przegrzanie organizmu, jak również choroby immunologiczne i nowotwory. U niemowląt wysoka temperatura bardzo często pojawia się w czasie ząbkowania, powodując niepokój rodziców.


Kiedy należy zbijać gorączkę?

U osób dorosłych konieczność zbijania gorączki jest kwestią indywidualną. Z pewnością należy podjąć ku temu działania, gdy temperatura ciała przekroczy 40 °C. Niektórzy z nas wyjątkowo ciężko znoszą towarzyszące gorączce objawy w postaci bólu głowy i dreszczy, dlatego również temperatura powyżej 39 °C stanowi niekiedy wskazanie do jej zbicia. Małe dzieci, podobnie jak osoby cierpiące na padaczkę mają w, przypadku gorączki skłonność do drgawek. W ich przypadku nawet temperatura przekraczająca 38°C jest niebezpieczna.


Jak zbić gorączkę bez stosowania leków?

Farmakologia wbrew pozorom nie musi stanowić jedynego sposobu zbijania gorączki. Zanim sięgniemy po leki śmiało można skorzystać ze sprawdzonych domowych metod. Obniżeniu temperatury ciała sprzyja miód i czosnek, a także napary z lipy. Skuteczne są również zimne okłady na szyję, kark i czoło oraz kąpiel w wodzie nieco chłodniejszej od temperatury ciała.


Kiedy należy stosować leki?

Najpowszechniejszym i skutecznym sposobem na zbicie gorączki, czyli walkę z wysoką temperaturą są jednak leki przeciwgorączkowe zawierające ibuprofen i paracetamol. Należy po nie sięgnąć, gdy domowe sposoby nie pomagają, a gorączka przekracza 40 °C. Jest jednak bardzo ważne, by podając leki dostosować ich dawkę do indywidualnych cech chorego, przede wszystkim wieku i masy ciała.


Kiedy nie podawać leków na gorączkę lub ograniczać ich dawki?

Niestety, nie każdy może przyjmować leki przeciwgorączkowe. Przeciwskazania zależą oczywiście od substancji czynnej, na której opiera się lek, dlatego przed jego podaniem koniecznie należy zapoznać się z treścią ulotki znajdującej się wewnątrz opakowania preparatu. Zwykle na skutki uboczne narażone są osoby z niewydolnością nerek lub wątroby, chorobami żołądka, a w przypadku ibuprofenu również kobiety w trzecim trymestrze ciąży.


Kiedy gorączka wymaga wizyty u lekarza?

Jeżeli mimo zastosowania wymienionych wcześniej metod gorączka nie mija i utrzymuje się długotrwale na wysokim poziomie, należy koniecznie udać się do lekarza. W przypadku noworodków choćby krótkotrwałe wystąpienie wysokiej temperatury stanowi ku temu wskazanie. Konsultacji lekarskiej bezwzględnie wymagają również towarzyszące wysokiej temperaturze niepokojące objawy w postaci omamów, utraty świadomości, czy trudności z oddychaniem.