Przeziębienie i grypa - fakty i mity

Przeziębienie i grypa – fakty i mity

Okres jesienno-zimowy sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Przeziębienie i grypa wywołane są przez wirusy, które przenoszone są drogą kropelkową. Wiele osób przyzwyczajonych jest do zachorowań w tym okresie, jednak bardzo często powtarzane są mity na temat zapobiegania i leczenia infekcji.

 

MIT

Na przeziębienie i grypę skuteczne są antybiotyki.

FAKT

Nie ma możliwości wyleczenia infekcji za pomocą antybiotykoterapii, ponieważ działają one tylko na bakterie. Skuteczne będzie leczenie objawów za pomocą leków przeciwgorączkowych, syropów i kropel do nosa. Doskonale sprawdzą się również domowe sposoby walki z przeziębieniem, czyli syrop z cebuli i czosnku, miód, imbir i gorąca herbata z sokiem malinowym.

MIT

Podczas wysokiej gorączki należy wziąć ciepłą kąpiel.

FAKT

Niestety dodatkowe rozgrzewanie organizmu podczas występowania wysokiej gorączki może spowodować przegrzanie organizmu i zwiększyć podatność na infekcje. Wystąpienie obfitych potów może doprowadzić również do odwodnienia organizmu. W tym przypadku warto wziąć krótką, chłodną kąpiel.

MIT

Grypa jest cięższą formą przeziębienia.

FAKT

Wystąpienie grypy i przeziębienia spowodowane jest przez różne rodzaje wirusów, mają również inny przebieg. Obie choroby dotyczą układu oddechowego i są przenoszone drogą kropelkową, jednak grypa następuje gwałtownie i charakteryzuje się cięższym przebiegiem. Przeziębienie rozwija się stosunkowo powoli i trwa stosunkowo krócej niż grypa.

MIT

Szczepienie przeciwko grypie chroni w 100 % przez chorobą.

FAKT

Szczepionka chroni zarówno przez grypą, jak i jej powikłaniom, jednak nie uchroni nas w 100 %. Podanie szczepionki pomoże nam uniknąć grypy, ale w 70-95%. Szczepienie przeciwko grypie można podawać przez cały rok, nie tylko w okresie jesiennym.