Katar alergiczny? Sprawdź, co może Cię uczulać

Katar alergiczny? Sprawdź, co może Cię uczulać

Alergiczny nieżyt nosa, niegdyś nazywany powszechnie katarem siennym, to dolegliwość, z którą zmaga się około jedna czwarta Polaków, a liczba ta dynamicznie się powiększa. Wiosna, okres pylenia roślin, a w szczególności brzozy to czas wyjątkowego nasilenia objawów alergii. Wśród osób dotkniętych alergicznym nieżytem nosa wiele zmaga się dodatkowo z astmą, często nawet o tym nie wiedząc. Odpowiednie leczenie pozwala na szczęście zdecydowanie złagodzić nieprzyjemny katar i inne objawy związane z alergią.


Przyczyny występowania i rodzaje kataru alergicznego

Wśród wszystkich objawów alergii występujących na całym świecie, katar alergiczny jest najpowszechniejszy i jednocześnie zalicza się do najbardziej dotkliwych. W większości przypadków alergenami, czyli czynnikami wywołującymi uczulenie, są pyłki drzew i traw, dlatego właśnie większość alergików zmaga się z katarem wiosną. W sposób umowny alergiczny nieżyt nosa możemy podzielić na okresowy – gdy objawy odczuwamy przez więcej niż cztery dni tygodniowo w okresie najwyżej jednego miesiąca – oraz przewlekły – gdy częstotliwość dolegliwości jest wyższa. W obu przypadkach mają one zazwyczaj charakter sezonowy, jednak niektórzy zmagają się z uciążliwymi objawami nawet przez cały rok. Alergię traktuje się obecnie jako chorobę cywilizacyjną. Do jej występowania przyczyniają się między innymi stres, zanieczyszczenie środowiska i niezdrowa dieta.


Objawy kataru alergicznego

Osoby, które kataru siennego doświadczają pierwszy raz, niekiedy mylą go z przeziębieniem ze względu na zbliżone objawy. Wodnistej wydzielinie płynącej z zatkanego nosa towarzyszą regularne i częste kichnięcia. Uczulenie nie oszczędza również oczu – do standardowych objawów należą zapalenie spojówek, silne łzawienie, świąd i światłowstręt. Komfort codziennego życia znacząco obniża ból głowy. Organizm jest osłabiony i pojawiają się problemy z koncentracją. U niektórych alergików równolegle występuje również astma.
Konsekwencje alergicznego nieżytu nosa


Konsekwencją alergicznego nieżytu nosa jest osłabienie organizmu, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Za jego sprawą znacznie obniża się nasz komfort życia i efektywność pracy lub nauki. Długotrwale utrzymujący się katar alergiczny ostatecznie bardzo często prowadzi do zapalenia zatok, objawiającego się męczącym bólem głowy, a nawet astmy oskrzelowej. W jaki zatem sposób łagodzić objawy alergii?


Leczenie alergicznego nieżytu nosa

Katar alergiczny na krótką metę można leczyć objawowo poprzez stosowanie odpowiednich sprayów do nosa. Przyniosą one ulgę, jednak nie powinno się ich używać dłużej niż przez kilka dni, gdyż wywołują podrażnienia. Doraźną pomoc zapewniają również leki antyhistaminowe. Preparaty oparte o nowoczesne substancje czynne praktycznie nie wywołują skutków ubocznych takich jak senność. Najważniejsza w leczeniu alergii jest jednak immunoterapia polegająca na odczulaniu organizmu pacjenta. Terapia trwa kilka lat i opiera się na regularnych wizytach u specjalisty, jednak to jedyny sposób, by pozbyć się przykrych objawów alergii powracających co roku.