Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji? I co robić, żeby klimatyzacja nie szkodziła?

Dlaczego przeziębiamy się od klimatyzacji? I co robić, żeby klimatyzacja nie szkodziła?

Zawsze to samo! Ledwo zdążymy przywitać pierwsze upalne dni, już szukamy sposobów, jak przeżyć trudne do zniesienia godziny w biurze czy w samochodzie. Z ratunkiem przychodzi ona - klimatyzacja - nasz wróg i przyjaciel. Z jednej strony zapewnia komfort i sprawia, że czujemy się lepszymi ludźmi. Z drugiej, naraża na kaszel, katar, gorączkę, ból gardła, a nawet poważniejsze infekcje. Czy tak musi być?

 

Wszechobecna klima

Z dobrodziejstw klimatyzacji korzystamy przede wszystkim w pracy, biurze, w centrach handlowych i samochodzie. Jeśli jest systematycznie czyszczona i używamy jej tylko wtedy, gdy rzeczywiście nie ma innego sposobu, by uciec od żaru tropików, nic nam nie grozi. Nowoczesne, odkażone urządzenia mają po prostu ułatwiać życie. Jeśli jednak z klimatyzacji korzystamy nieumiejętnie, szybko pojawia się katar, kaszel i objawy typowe dla przeziębień. Wtedy zaczynamy stosować odpowiednie tabletki, saszetki i inne leki. Warto poznać kilka sprawdzonych sposobów na dobre samopoczucie.

 

Kilka rad dla kierowców

Załóżmy, że wystarczająco dbasz o czystość klimatyzacji w Twoim samochodzie. Raz w roku oddajesz ją w ręce specjalisty, który wymienia filtr kabinowy, oczyszcza instalację sprzężonym powietrzem, a nawiewy dezynfekuje. Brawo! To już połowa sukcesu. Jednak zanim wsiądziesz do samochodu, nawet jeśli pot spływa Ci z czoła, zastosuj kilka sposobów na bezpieczną jazdę:

  • Otwórz szeroko drzwi i przewietrz wnętrze. Dopiero wtedy należy włączyć klimatyzację.
  • Skieruj strumień powietrza na szybę lub dach, unikaj podmuchu zimnego powietrza wprost na Twoją głowę i zatoki.
  • Staraj się utrzymać w samochodzie 20-21°C i nie przekraczaj różnicy 5 stopni pomiędzy temperaturą w środku a temperaturą na zewnątrz.
  • Jeśli wiesz, że niedługo dotrzesz do celu, zwiększ odrobinę temperaturę w aucie (wystarczy uchylić okno). Unikniesz narażania organizmu na nagły szok.

 

Wady i zalety klimatyzacji

Z klimatyzacją da się (dobrze) żyć. Jej zadaniem jest wymiana powietrza i wentylowanie pomieszczenia. Jakakolwiek byłaby temperatura na zewnątrz, klimatyzacja przynosi wybawienie i utrzymuje przyjemne, stałe warunki wewnątrz. Jej największe zalety to komfort termiczny i wilgotność utrzymywana na odpowiednim poziomie. Ustawiając optymalną temperaturą w biurze, kieruj się podobną zasadą, co w samochodzie: powietrze nie powinno być schłodzone bardziej niż 6°C poniżej temperatury na dworze. Wpływ klimatyzacji na nasze zdrowie wiążę się głównie z regularnymi przeglądami. Zaniedbana - sprzyja infekcjom, podobnie jak duże różnice temperatur.

 

Co zrobić, gdy dopadną nas objawy przeziębienia, grypy lub alergii?

Lista jest naprawdę długa: kaszel, katar, ból gardła lub drapanie, chrypka oraz gorączka a najbardziej prawdopodobnie ból zatok

U niektórych dochodzi wysuszenie skóry, wysuszenie śluzówek, a nawet duszności, co spowodowane jest tym, że klimatyzacja może obniżać wilgotność powietrza. Samopoczucie zaczyna się pogorszać, łamie nas w kościach, tymczasem za oknem trwa w najlepsze piękne, upalne lato i trudno pogodzić się z chorobą. Zapalenie zatok, ból gardła, a nawet zapalenie płuc mogą być spowodowane przez drobnoustroje mnożące się w nieczyszczonych filtrach. Pamiętaj też, żeby starać się nie narażać na nagłe zmiany temperatur i nie wychładzać głowy, możesz w ten sposób uniknąć zapalenia zatok. 
Teraz już wiesz, jak umiejętnie obchodzić się z klimatyzacją. A co, jeśli jednak czujesz, że źle podziałała na Twoje zdrowie? Weź sprawy w swoje ręce! Leki przeciwko objawom przeziębienia i grypy dostępne są bez recepty. Działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz udrożniają przewody nosowe i ułatwiają oddychanie. A na ból zatok, pomoże np. Febrisan .