Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Sezon hulających przeziębień i grypy, choć nikt na to nie czeka, przychodzi rok w rok i dumnie zajmuje swoje miejsce we wszystkich firmach, szkołach i domach. Okres jesienno-zimowy pomaga chorobom, znacząco powiększając grono osób najbardziej podatnych na infekcje wirusowe. Pojawiają się pierwsze uciążliwe objawy: gorączka, katar, ból głowy, a my, osłabieni i zmęczeni trudnościami, nie wiemy jak rozpoznać, co nam tak naprawę dolega.

Chociaż zarówno w przypadku przeziębienia jak i w przypadku grypy infekcja zaczyna się od zarażenia wirusem, możesz nauczyć się odróżniać te infekcje, ponieważ przebiegają inaczej.

Jak rozpoznać przeziębienie?

Przeziębienie, w przeciwieństwie do grypy, rozwija się powoli, a objawy ustępują po około 7-10 dniach. Przebieg choroby jest względnie łagodny, a kumulacja dokuczliwych symptomów występuje około 3 dnia. W przypadku przeziębienia, Twoje samopoczucie jest o wiele lepsze niż przy grypie – odczuwasz lekkie zmęczenie, ale masz poczucie, że poradzisz sobie z obowiązkami – natomiast męczą Cię inne uciążliwe objawy. Pierwsze sygnały przeziębienia to bardzo często ból i podrażnienie gardła, cieknący, podrażniony nos oraz mokry kaszel. Nie zawsze pojawia się gorączka.

Jak rozpoznać grypę?

Grypa atakuje gwałtownie. Jej przebieg jest uciążliwy i wymaga od chorych zostania w łóżku, by wspomóc organizm dużą dawką odpoczynku i spokoju. Możemy też czuć się zaskoczeni chorobą, bo najczęściej wieczorem kładziemy się spać zdrowi, a rano, po przebudzeniu, okazuje się, że nie mamy siły wstać z łóżka. Grypie najczęściej towarzyszy wysoka gorączka (ponad 38 stopni) oraz nieznośny, intensywny ból głowy, mięśni i stawów. Do tego dochodzi ogólne złe samopoczucie, „rozbicie” i dreszcze oraz silne poczucie zmęczenia. Grypa często skutkuje powikłaniami, dlatego lepiej zostań w łóżku.

Początek choroby

Przeziębienie

Powolny, stopniowy

 

Grypa

Błyskawiczny

Objawy

Temperatura
do 38 stopni

Ból gardła:
bardzo często

Katar i kichanie:
bardzo często

Ból głowy:
bardzo rzadko

Ból mięśni i stawów:
rzadko

Kaszel:
wilgotny

Osłabienie:
nieznaczne

 

Temperatura
powyżej 38 stopni

Ból gardła:
rzadko

Katar i kichanie:
rzadko

Ból głowy:
intensywny, silny

Ból mięśni i stawów:
nasilony, ostry

Kaszel:
suchy, napadowy

Osłabienie:
bardzo nasilone

Okres trwania

Około 7 dni

 

Powyżej 2 tygodni

Leczenie

Leczenie objawowe:
eki przeciwbólowe,
przecigorączkowe,
udrażniające przewody nosowe

Zdrowy sen, nawodnienie, inhalacje

 

Leczenie objawowe:
leki przeciwbólowe,
przecigorączkowe,
udrażniające przewody nosowe

Leżenie w łóżku, zwolnienie z obowiązków, odpoczynek

Powikłania

rzadko

 

często